Bardzo ciekawy program artystyczny przygotowali młodzi, ale niezwykle aktywni muzycy z Ukrainy! Kto chce się przekonać, jak bardzo utalentowani są Mykyta Shcherbanenko i Nika Litvynova, może wziąć udział w ich niedzielnym koncercie pod tytułem „A muzyka gra!”. Wydarzenie odbędzie się w Pałacu pod Globusem. Wstęp wolny!

 

Donizetti, Mozart i inni

Wojna w Ukrainie zmusiła tych młodych ludzi do przyjazdu do Polski i kontynuacji nauki na szczecińskich uczelniach. Pozytywnym efektem tej sytuacji jest z pewnością to, że będziemy mogli ich usłyszeć na wspólnym koncercie w Pałacu pod Globusem już w najbliższą niedzielę, 20 listopada, o godz. 17.00. Podczas tego wydarzenia zabrzmią wielkie arie operowe i słynne pieśni polskie i ukraińskie. Wiadomo, że wśród nich będzie „Barcaruola a due voci” z opery „Napój miłosny” G. Donizettiego, aria „Masetto” z opery „Don Giovanni” W. A. Mozarta oraz pieśń „Oj pod wiśnią, pod czereśnią” z opery M. Łysenki „Natałka Połtawka”.

Stał się bohaterem reportażu

Mykyta Shcherbanenko to baryton pochodzący z Doniecka. Po 2014 przeniósł się wraz z rodziną do Odessy i rozpoczął naukę na wydziale przygotowawczym w tamtejszej Narodowej Akademii Muzycznej im. A. W. Nieżdanowej. Aktualnie studiuje śpiew solowy na Wydziale Wokalnym w Akademii Sztuki. W Szczecinie jest od marca tego roku i niewątpliwie jest osobą bardzo aktywną. Podczas manifestacji antywojennych śpiewał hymn Ukrainy na placu Solidarności. Można go było usłyszeć także m.in. podczas występu w Sali Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego czy w Domu Kultury 13 Muz podczas koncertu charytatywnego „Od Kalmiusu do Odry płynie pieśń”.

Brał także udział w spektaklu „Mozartowskie opowieści”. Przedstawienie łączyło fragmenty trzech oper, tj. „Wesela Figara”, „Don Giovanni” i „Cosi fan tutte”, i zostało zaprezentowane podczas inauguracji „Tygodnia Otwartej Sztuki” i Dni Otwartych Akademii Sztuki. Mykyta Shcherbanenko stał się nawet bohaterem reportażu telewizyjnego Iwony Gacparskiej wyemitowanego w TVP Info.

Obok niego w Sali Kameralnej Pałacu pod Globusem pojawi się Nika Litvynova – sopranistka, pochodząca z miasta Sumy w północno-wschodniej części Ukrainy przy granicy z Rosją, która jest uczennicą Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

Pianista, który koncertował na kilku kontynentach

Co prawda to Mykyta i Nika będą odgrywali główną rolę tego wieczoru, ale zdecydowanie warto też zwrócić uwagę na pianistę, który będzie im akompaniował. David Serebryanik urodził się w Taszkencie (Uzbekistan) w rosyjsko-żydowskiej rodzinie artystów operowych. W tym mieście spędził dzieciństwo, dość wcześnie już improwizując i eksplorując możliwości fortepianu oraz syntezatorów. Kiedy miał 16 lat, zorkiestrował z syntezatorem cały program dla znanego piosenkarza, Vladimira Bagramova i wystąpił z nim w nowo wybudowanym Show-Theater w Taszkencie.

W 1999 roku wraz z rodziną opuścił Uzbekistan i przyjechał do Niemiec. Studiował na Akademii Muzycznej w Würzburgu i Monachium fortepian klasyczny i akompaniament śpiewu kameralnego. Koncertował później po Europie, Izraelu, Korei Południowej i USA, często łącząc muzykę klasyczną ze swobodnymi improwizacjami, jazzem, popem i innymi stylami. W naszym mieście współpracował m.in. z Operą na Zamku, a od października 2021 wykłada jako akompaniator na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Będą też ciekawostki o twórcach

Wieczór poprowadzi Maria Kurowska, która opowie o poszczególnych kompozycjach, a zatem można się spodziewać wielu ciekawostek o ich twórcach oraz informacji o historii powstania arii i pieśni.

Głównym organizatorem tego wydarzenia w ramach projektu SPOT | МІСЦИНА jest TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, natomiast finansowane ono jest ze środków Funduszu Stabilizacyjnego Kultury i Edukacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec oraz Instytutu Goethego.