To będzie bardzo ciekawy długi poetycki weekend! Od 8 do 11 listopada w klubie Delta zaplanowano 24. Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie”. Uczestnicy konkursu będą rywalizowali o nagrody i wyróżnienia, a publiczność nie tylko zobaczy te prezentacje, ale także weźmie udział w imprezach towarzyszących. Większość z nich można obejrzeć bezpłatnie.

Przesłuchania, warsztaty i gala laureatów

To już 24. edycja tego tak ważnego dla środowiska recytatorów turnieju. Uczestnicy wydarzenia będą żonglowali słowami podczas warsztatów i przesłuchań oraz koncertu konkursowego, który zaplanowano na 10 listopada. Laureatów „Romantycznie” 2019 poznamy zaś podczas poniedziałkowej gali finałowej o godz. 14.00.

Spektakl o wybitnej malarce

"Romantycznie" to nie tylko turniejowa rywalizacja. W programie znalazły się również bardzo interesujące wydarzenia towarzyszące. Pierwszym z nich jest spektakl „Stryjeńska. Let’s Dance, Zofia!” – monodram Doroty Landowskiej (aktorki znanej m.in. ze sceny Teatru Narodowego w Warszawie), który zostanie pokazany w ramach inauguracji przeglądu (8 listopada o godz. 19.00). To stworzona na podstawie dramatu Anny Dudy inscenizacja, w której oprócz aktorskiej interpretacji ważna jest też warstwa dokumentalno-filmowa oraz muzyczna (wykonana przez zespół Teatru Muzycznego w Lublinie i dodatkowych instrumentalistów). Zdjęcia wykorzystane w przedstawieniu zostały nakręcone w miejscach, z którymi związana była Stryjeńska – w Monachium, Paryżu i Genewie. Historia tej wybitnej malarki, ilustratorki i graficzki to opowieść o jej miłości do męża, Karola Stryjeńskiego, o niedostatku oraz o szaleństwie, które jest twórcze, ale prowadzi do odosobnienia i wyobcowania. Monodram reżyserowała Joanna Lewicka, znana w Szczecinie z realizacji „Andromachy” Racine’a w Teatrze Współczesnym.

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja telefoniczna.

Monodram na podstawie znanej powieści

Kolejnego dnia, 9 listopada 2019 roku (sobota), o godz. 20.00 publiczność, która dotrze do Delty, zobaczy monodram „Słodka” na podstawie znanej powieści ukraińskiej pisarki, Mariji Matios, w której autorka daje głos niemej Haculce, społecznie wykluczonej, uznawanej za chorą psychicznie. Darusia nazywana Słodką nie urodziła się niema, ale sama pod wpływem dramatycznych wydarzeń z przeszłości przestała mówić… W spektaklu zobaczymy Martę Pohrebny, aktorkę, która ma na koncie m.in. nagrodę główną ogólnopolskiego finału 14. Turnieju Teatrów Jednego Aktora „Sam na Scenie” w Słupsku za kreację w monodramie „Rozmaryn”. Reżyseria i scenografia „Słodkiej” to dzieło Małgorzaty Paszkier-Wojcieszonek. Także na to przedstawienie wstęp jest wolny.

Poezja i jazz. Dwaj panowie Napiórkowscy

10 listopada o godz. 20.00 na scenie Delty zaprezentuje się dwóch cenionych muzyków, którzy działają jako duet Nap & Nap. To Krzysztof Napiórkowski, artysta kojarzony przede wszystkim z piosenką poetycką, kompozytor i autor takich albumów jak „Granie Herberta” czy „10 x Twardowski”. Zagra on na fortepianie i zaśpiewa, a będzie mu towarzyszył Marek Napiórkowski, uznawany za jednego z najlepszych polskich gitarzystów jazzowych, współpracownik Henryka Miśkiewicza i Anny Marii Jopek, autor wielu płyt solowych. Ostatnia (tegoroczna) nosi tytuł „Hipokamp” i jest zbiorem własnych kompozycji tego muzyka, wśród których znajdziemy także dwa zaskakująco zinterpretowane utwory Davida Bowie’ego: „Absolute Beginners” oraz „Space Oddity”. O tym, jaki przekaz Nap & Nap potrafią stworzyć razem, można było się przekonać w Szczecinie pięć lat temu, kiedy zagrali podczas festiwalu Akustyczeń 2014 w Rocker Clubie. Teraz wracają do naszego miasta! Bilety na ten koncert kosztują 90 zł.