Już raptem jeden dzień dzieli mieszkańców i turystów od największej imprezy tego roku. Mowa oczywiście o „Żaglach 2022” i kilkudziesięciu jednostkach, które zacumują u stóp Wałów Chrobrego. Warto jednak podkreślić, że to nie jedyne żeglarskie wydarzenie, które jeszcze w tym roku będzie mieć miejsce w Szczecinie.

 

Szczecin to miasto z bogatymi tradycjami żeglarskimi. Każdego roku do stolicy Pomorza Zachodniego przypływa tysiące wilków morskich, którzy od lat biorą udział w wodnych zmaganiach. Gród Gryfa to także miejsce imprez o tematyce morskiej, jak finał The Tall Ships Races, Zlot Oldtimerów czy nowość – „Żagle”.

Szansa na zwiedzanie pokładów żaglowców

Już 19 sierpnia do Szczecina przypłynie blisko 20 żaglowców klasy A i B oraz mniejszych jednostek, które wezmą w udział w towarzyszących „Żaglom 2022” Regatach Bałtyckich. Za kilka dni jednostki rozpoczną wyścig w Rostocku, skąd przypłyną do Szczecina. Tutaj zacumują na cztery doby, a potem wyruszą w kolejny etap wyścigu, który zakończą w Tallinie.

Warto dodać, że jedną z największych atrakcji zbliżającej się imprezy plenerowej będzie możliwość wejścia na pokłady kilkunastu żaglowców. Mieszkańcy i turyści będą mogli zwiedzić m.in. „Iskrę”, „Gorch Focka II”, „Bonawenturę”, „Kattenturm”, „Baltic Beauty” czy „Generała Zaruskiego”.

Najważniejsze zawody dla Optimistów

„Żagle 2022” to zdecydowanie największe wydarzenie o tematyce wodnej. Ale nie jedyne, bowiem Szczecin co roku jest gospodarzem wielu regat, a w tym sezonie pozostało ich jeszcze kilka do rozstrzygnięcia.

W tym samym terminie, co „Żagle 2022”, na wodach Jeziora Dąbie ścigać się będą młodzi żeglarze w ramach Mistrzostw Polski PSKO do lat 13. To największa i zarazem najważniejsza impreza dla zawodników klasy Optimist. Trzydniowe wydarzenie przyciąga do Szczecina żeglarzy z całej Polski. Dotychczas na linii startu stawało ponad 200 zawodników.

Żeglowanie bez barier

Jezioro Dąbie to zdecydowanie akwen przyjazny dla wszystkich miłośników wiatru i wody. Świadczy o tym chociażby fakt, że 14 i 15 sierpnia po raz drugi w szranki staną żeglarze z niepełnosprawnościami, którzy będą ze sobą rywalizować właśnie na wspomnianym jeziorze.

RegatON to zawody, podczas których adepci żeglarstwa ścigają się na specjalnie skonstruowanych łodziach typu Hansa 303. Zaletami jachtu są m.in. przystosowanie do żeglowania osób z niepełnosprawnościami, specjalny system sterowania, niewywracalność, możliwość żeglowania z opiekunem.

Na tego typu jednostkach odbywają się m.in. mistrzostwa świata i mistrzostwa Europy żeglarzy niepełnosprawnych. W zeszłym roku do tego grona dołączyły także szczecińskie zawody.

Intensywny październik

W październik na wodach Jeziora Dąbie rozegrają się trzy wyścigi. Pierwszy to Oderman Cup – cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem regaty dla jachtów balastowych i kabinowych.

Co roku bierze w nich udział około 30 jednostek. W tym roku regaty zostaną przeprowadzone w trzech klasach – KWR, OPEN i ORC. Zmagania żeglarzy będzie można oglądać 1 i 2 października.

W tych samych dniach odbędzie się również kolejny już Finał Sezonu Pucharu Polski Klasy 505. Żeglarze będą się ścigać na jednych z najszybszych jednokadłubowych łodzi mieczowych świecie. Ich cechą charakterystyczną jest „skrzydlaty” kształt kadłuba oraz wielki, 27-metrowy symetryczny spinaker.

„Nadzieja Sportu” na zakończenie

Tradycyjnie już na zakończenie sezonu organizowane są regaty dla najmłodszych. Każdej jesieni podopieczni lokalnych klubów biorą udział w rozgrywkach „Nadzieja Sportu”. Regaty prowadzone są w klasach Optimist grupy A i B, Laser 4.7, Laser Radial, Laser Standard, 29’er, Windsurfing, 420 oraz Optimist Szkółka.

Po ostatnich żeglarskich zmaganiach pozostanie już tylko oficjalne zakończenie sezonu, zwinięcie bandery i oczekiwania na kolejne, przyszłoroczne wyzwania.