Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny szykuje się do modernizacji budynku „Starej Chemii” przy ul. Pułaskiego 10. Jeden z etapów przebudowy obejmie rekonstrukcję kopuły – wieżyczki z zegarem nad głównym wejściem.

Eklektyczny gmach Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT, z licznymi nawiązaniami do baroku, prezentuje się bardzo okazale. Porównując jednak jego wygląd ze zdjęciami przedwojennymi, widać, że został „okaleczony”. Nad głównym wejściem brakuje bowiem wieżyczki z zegarem.

Zakres modernizacji będzie duży

Została zniszczona w wyniku jednego z alianckich nalotów w 1944 r. Gdy po wojnie odbudowywano dach, zdecydowano się na tańsze rozwiązanie, bez odtwarzania wieżyczki. W przyszłości monumentalny gmach powinien jednak odzyskać swój oryginalny wygląd.

– Planowana jest renowacja całej elewacji z odtworzeniem szczegółów architektonicznych – zabytkowej stolarki drzwiowej, schodów głównych wejściowych od ul. Pułaskiego, drzwi bocznych oraz odtworzenie zabytkowej kopuły – wieżyczki z zegarem nad wejściem głównym. Planowana jest również budowa szybu zewnętrznego od strony podwórka przy środkowej klatce schodowej. Ponadto planujemy modernizację laboratoriów wraz z wykonaniem wentylacji w całym obiekcie – informuje Mateusz Lipka, rzecznik prasowy ZUT.

Nowa wieżyczka ma być odwzorowaniem tej historycznej. Też pojawią się na niej cztery tarcze zegara, umieszczone z każdej strony konstrukcji.

– Będziemy starali się odtworzyć wygląd nowego zegara na wieży do tego sprzed wojny. Wszystko zależy od archiwalnych zdjęć tego elementu – mówi Mateusz Lipka.

Najpierw budowa windy

Obecnie trwa kompletowanie niezbędnej dokumentacji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to na przełomie września i października ogłoszony zostanie przetarg na budowę szybu zewnętrznego od strony podwórka przy środkowej klatce schodowej (na ten etap jest już pozwolenie na budowę). Kiedy są planowane dalsze prace?

– Ewentualna realizacja kolejnych etapów renowacji zależy od środków finansowych. Będziemy starali się pozyskać środki zewnętrzne. Jeżeli nam się to nie uda, zadanie będziemy realizować etapami – tłumaczy Mateusz Lipka.

Zabytkowy komin jest teraz niższy

Niedawno zakończyły się natomiast prace przy innej historycznej konstrukcji kompleksu „Starej Chemii”. Szczyt stuletniego komina kotłowni groził zawaleniem, musiał więc zostać rozebrany. Zamiast 41,9 metrów wysokości ma obecnie 34,5 metra.

– Nie mamy w planach rozbiórki komina w całości, ponieważ jest to obiekt zabytkowy – podkreśla Mateusz Lipka.

Niedługo 120. urodziny

Monumentalny gmach przy dzisiejszej ulicy Pułaskiego 10 zbudowano w latach 1900-01. Jego projektantem mógł być Max Wolfgang Grube, choć wiele źródeł podaje Wilhelma Meyera Schwartau, znanego choćby z zaprojektowania Tarasów Hakena, czyli obecnie Wałów Chrobrego.

Od początku budynek przeznaczony był do zajęć dydaktycznych, pierwotnie jako Szkoła Rzemiosł Budowlanych. Po wojnie uruchomiono w nim Wydział Chemiczny Szkoły Inżynierskiej, później przemianowanej na Politechnikę Szczecińską, a obecnie, po połączeniu z Akademią Rolniczą, na Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.

Tak budynek prezentował się przed wojną. Źródło zdjęć: sedina.pl