Dwa przedstawienia oraz festiwal teatralny – tym wita swoich widzów po dłuższej przerwie Teatr Kana.

Po wymuszonej koronawirusem przerwie, instytucje kultury rozpoczynają ponownie swoje działanie. Wrzesień przyniesie ze sobą dwa cenione spektakle z repertuaru Kany: „Gęstość zaludnienia” i „Projekt: Matka”. Oba aktualne, oba stanowiące temat do pogłębionych dyskusji na temat człowieczeństwa i jego kondycji, choć przedstawiające zagadnienia z zupełnie różnych perspektyw. Gdy jeden stawia na związek doświadczeń przeszłości z przyszłymi decyzjami, drugi ukazuje często pomijaną – nie taką łatwą i jedynie przyjemną – stronę czasu rodzicielstwa.

Z pewnością spektakle dostarczą sporo przemyśleń, którym warto byłoby poświęcić choć chwilę na rozważenie. "Gęstość zaludnienia" zostanie wystawiona w sobotę, 19 września, o godz. 19:00, a sztuka "Projekt: Matka" w niedzielę, 20 września, o godz. 17:00. Zakup biletów możliwy jest tylko drogą elektroniczną przez stronę internetową teatru: www.kana.art.pl/bilety.

W związku z ostatnimi wydarzeniami na Białorusi, twórca spektaklu powstałego na podstawie tekstu białoruskiej noblistki Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylskiej modlitwy. Kroniki przyszłości" pragnie,
by widzowie w najbliższą sobotę (19 września) uczestniczyli w tym symbolicznym geście solidarności z Białorusią.

„Bardzo trudno jest uniknąć patosu. Ale czasem zdarzają się takie momenty, kiedy można sobie na niego pozwolić. Droga Pani Swietłano, będziemy mówić Pani słowami, dopóki będziemy umieli. Ma Pani nasze słowo. W sobotę i za każdym kolejnym razem będziemy grać dla Pani, dla Was, nasi przyjaciele z Białorusi. Będziemy stawać z Wami na scenie ramię w ramię. Aż któregoś dnia się uda. Musi” – mówi Krzysztof Popiołek, reżyser spektaklu „Gęstość zaludnienia”.

Spoiwa Kultury, kojarzone z letnią aurą i szczecińskimi przestrzeniami, zawsze mocno osadzone były w aktualnie panującej rzeczywistości. Tegoroczny festiwal silnie będzie nawiązywał do dzisiejszego świata, w którym dystans społeczny oraz izolacja stanowią podstawę funkcjonowania obecnego społeczeństwa. Spróbuje udzielić odpowiedzi na pytanie, jaki wpływ na relacje międzyludzkie mają takie zasady organizacji życia codziennego i jakie niosą za sobą konsekwencje. Festiwal rozpoczyna się 22 września.

Wszystkie wydarzenia odbywać się będą z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności zgodnie z określanymi na bieżąco wytycznymi dotyczącymi obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną.