Można spróbować swoich sił na ringu albo z boku przyjrzeć się, na czym polega filozofia Muay Thai. W Szczecińskim Domu Sportu, w sobotę 24 września, odbędą się amatorskie zawody Nak Muay Open 4, organizowane przez Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Nak Muay Szczecin.

 

Założycielem Nak Muay jest Marcin Parcheta. Szczecinianin, który w Muay Thai doszedł na sam szczyt, pięciokrotnie zdobywając tytuł zawodowego mistrza świata. Od 17 lat trenuje swoich następców we własnym klubie i stara się przybliżać mieszkańcom ten wciąż egzotyczny sport.

– Często ludzie kojarzą Muay Thai tylko z transmisji MMA, gdy komentatorzy mówią o tajskim klinczu. Warto, żeby dowiedzieli się o tej dyscyplinie więcej, bo to świetny sport ogólnorozwojowy, najbardziej wszechstronny styl w walce na stojąco – podkreśla Marcin Parcheta.

Uczestnicy nie tylko z Polski

Z potrzeby popularyzacji tej dyscypliny wyrósł pomysł organizowania w Szczecinie cyklicznych amatorskich zawodów. Pierwsze Nak Muay Open odbyło się w grudniu ubiegłego roku. W karcie imprezy znalazło się 16 walk. W drugiej edycji było ich już 36.

W sobotę, 24 września, odbędzie się czwarta edycja, organizowana tym razem na zasadach Oriental Kickboxing i K1. Do czwartku, 22 września, można zgłaszać chęć udziału. Zawody są amatorskie, ale nie dla osób prosto z ulicy.

– Każdy zawodnik musi reprezentować klub i przyjść ze swoim trenerem. Niezbędna jest rzecz jasna karta zdrowia sportowca i wykupione ubezpieczenie. To gala czysto sportowa, okazja do sprawdzenia swoich umiejętności wypracowanych wcześniej na treningach. Mamy zawsze uczestników nie tylko z Polski, ale również z Niemiec – mówi Marcin Parcheta.

Sport dla dzieci i „weteranów”

W różnych kategoriach wagowych rywalizować będą: dzieci i młodzież poniżej 15. roku życia (w bezpiecznych ochraniaczach, bez możliwości uderzania w głowę), juniorzy i juniorki (16-18 lat) oraz seniorzy i seniorki (18-39 lat). Walki będą mogli oczywiście śledzić kibice.

– Organizujemy te zawody przede wszystkim po to, żeby nowe osoby mogły poznać fajny sport. Zobaczyć, na czym on polega, że rywalizacja jest dużo bardziej dynamiczna niż w MMA czy boksie – tłumaczy Norbert Kowalczyk, współorganizator Nak Muay Open.

– Chcemy promować sportowy styl życia. Muay Thai daje szansę, by potrenować, spocić się, zgubić kilogramy i porywalizować na ringu w bezpiecznych warunkach, dobrze się przy tym wszystkim bawiąc. W swojej grupie treningowej mam zarówno dzieci, dla których jest to fajny sport ogólnorozwojowy i szkoła charakteru, jak również czterdziestolatków, którzy w ten sposób odstresowują się po pracy i dbają o formę – dodaje Marcin Parcheta.

„Muay Thai to nie tylko sztuka walki. To kultura i bogata historia”

Do Muay Thai przyciąga również wyjątkowa otoczka wokół tego narodowego sportu Tajów. Poczynając od specjalnego rytuału wejścia do ringu (strój i taniec), po muzykę odgrywaną w czasie walki.

– Muay Thai to nie tylko sztuka walki. To kultura i bogata historia. Tak, jak Japończycy układają swoje życie według filozofii karate, tak Tajowie żyją według zasad wpajanych podczas treningów Muay Thai – tłumaczy Norbert Fijałkowski.

Szczegółowe informacje o Nak Muay Open 4 i formularz zgłoszeniowy, dostępne są na stronie: http://pzkickboxing.pl/news/1890,amatorskie,zawody,oriental,kickboxing,k,rules,szczecin.html.

Więcej o szczecińskim klubie: http://nakmuay.pl/.