Już niedługo Hala Odra na szczecińskiej Kępie Parnickiej udostępni swoje włości projektowi „Less Waste Market”. To pchli targ dla tych, którzy chcą się pozbyć nadmiernej ilości odzieży, są świadomymi konsumentami bądź lokalnymi producentami tworzącymi w duchu „less waste”.

 

„Less Waste Market” to projekt trzech dziewczyn – Agaty, Natalii i Magdy.

– Poznałyśmy się niedawno, a połączyła nas wspólna idea – tłumaczy Agata. – Zainspirowałam się takimi marketami po powrocie z Kopenhagi. Tam co tydzień ludzie wystawiają się ze swoimi „gratami” czy „produktami”, a miasto jest takim inicjatywom przychylne.

Ekologiczna wrażliwość w Szczecinie

Dziewczyny ciągle słyszały, że w Szczecinie brakuje takiego marketu, który będzie prowadzony w duchu „less waste”. To ruch społeczny oparty o ekologiczną wrażliwość. Polega na generowaniu jak najmniejszej ilości odpadów oraz śladu węglowego. Celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska oraz minimalizowanie szkodliwej eksploatacji w obrębie zasobów naturalnych.

– Uznałyśmy, że spróbujemy. Tym bardziej, że bliskie są nam wartości związane ze świadomą konsumpcją i życiem „less waste”. Chcemy powalczyć, aby „Less Waste Market” zagościł na stałe i żeby Szczecin był miastem, którego obywatele są eko – podkreśla Agata.

Dla świadomych konsumentów i lokalnych producentów

Dzięki działaniom dziewczyn już w sobotę Hala Odra na Kępie Parnickiej zamieni się w targowisko w duchu „less waste”. To miejsce dla tych, którzy są posiadaczami nadmiernej ilości odzieży, akcesoriów, butów czy ceramiki, a także dla lokalnych producentów odzieży i wyrobów ceramicznych w duchu „less waste”.

– Jesteś świadomym konsumentem i chcesz dać drugie życie niechcianym już rzeczom? No to też chodź do nas – zachęcają organizatorki.

Wstęp na „Less Waste Market” jest bezpłatny dla gości. Wystawcy niekomercyjni płacą symboliczne 5zł, a lokalni producenci – 15 zł. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na organizacje działającą na rzecz zwierząt.

Nic się nie zmarnuje

– Przestrzeń postaramy się przygotować tak, abyście (wystawcy – red.) mieli miejsce na rozłożenie swoich rzeczy. Nasi partnerzy, Hala Odra i IKEA Szczecin, zapewnią stoły i blaty. Będzie też na czym siedzieć. Wydzielimy miejsce na rzeczy, które chcecie oddać. To, co zostanie, na pewno się nie zmarnuje. Pójdzie dalej w dobre ręce – zapewniają dziewczyny.

Wystawcy, którzy chcą wziąć udział w „Less Waste Market” muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy: http://bityl.pl/KCkR9 (wystawcy niekomercyjni) lub http://bityl.pl/Ht9sq (wystawcy komercyjni, lokalni producenci).

„Less Waste Market” zaprasza mieszkańców Szczecina 25 września w godz. 13-19 do Hali Odra przy bulwarze Maurycego Beniowskiego 5.