W Szczecinie powstają dwa szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19, W Netto Arenie i w budynku M szpitala na Pomorzanach. Prace budowlane w obu lokalizacjach mają zakończyć się w połowie grudnia.

 

Dzięki obu inwestycjom powstanie 300 łóżek tlenowych oraz 50 miejsc respiratorowych. Miejsca dla pacjentów będą uruchamiane stopniowo (sektorowo), zgodnie z sytuacją epidemiczną województwa i poziomem zajętości miejsc w tradycyjnych szpitalach.

– Mam nadzieję, że nie będziemy musieli uruchamiać szpitali tymczasowych – to będzie wyraźny sygnał, że sytuacja epidemiologiczna związana z COVID-19 znacząco się poprawiła. Aktualnie liczba łóżek, jak i personelu dedykowanych pacjentom z koronawirusem wydaje się być wystarczająca – mówi Marcin Sygut, dyrektor SPSK 2 i pełnomocnik wojewody ds. szpitali tymczasowych.

Obecnie w województwie zajętych jest 975 z 1496 łóżek przygotowanych dla pacjentów zmagających się z koronawirusem. Zajętych jest 89 ze 112 respiratorów (jeszcze nie wszystkie respiratory z ostatniej transzy przekazanej przez Agencję Rezerw Materiałowych zostały ujęte w statystykach).

Wciąż poszukiwani są pracownicy medyczni

Trwa nabór kadry do szpitali tymczasowych. Na razie zgłosiło się 240 osób, ale to wciąż za mało. Aplikować można za pomocą strony internetowej www.szpitaltymczasowy.szczecin.pl. Możliwa jest dowolna forma zatrudnienia. Również w niepełnym wymiarze czasu pracy, np. na dyżury.

– Czekamy na przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych i personel pomocniczy. Osoby, które już się zgłosiły podkreślają, że po prostu trzeba pomóc, i że walka z pandemią to nasza wspólna sprawa – mówi Marcin Sygut.

Na jakim etapie są prace budowlane?

Budowa szpitala tymczasowego w Netto Arenie (a później jego demontaż) będzie kosztować budżet państwa 13 mln zł netto. W obiekcie wykonano już konstrukcję podniesionej podłogi, pod którą poprowadzono instalacje: tlenu, sprężonego powietrza, wodno-kanalizacyjne, elektryczne i teletechniczne. Postawiono już większość ścianek działowych. Zamontowano zbiornik na tlen i agregat prądotwórczy. Gotowe są śluzy, umywalnie i brudowniki, rozpoczęto biały montaż w łazienkach dla chorych.

W budynku M w szpitalu SPSK 2 na Pomorzanach trwają prace wykończeniowe ścian oraz montaż ścian działowych i sufitów podwieszanych. Rozprowadzane są niezbędne instalacje, a na zewnątrz wykonano fundament pod zbiornik tlenu. Koszt wszystkich prac to 13,9 mln zł.