Po bardzo udanym ubiegłotygodniowym otwarciu sezonu żeglarskiego Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia zaprasza na kolejne atrakcje online. Co środę w mediach społecznościowych Starej Rzeźni odbywają się spotkania literackie ze szczecińskim autorami, a już w najbliższą niedzielę (24 maja) zaplanowano wirtualną odsłonę "Szwajowej niedzieli".

Wzruszeń nie zabraknie

"Szwajowa niedziela" to już tradycja. Każdej wiosny Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia zaprasza mieszkańców Szczecina na wieczór wspomnień o Monice Szwai. Szczecińska dziennikarka, pisarka, nauczycielka, wielka miłośniczka kultury marynistycznej odeszła od nas w 2015 roku, ale do dzisiaj są z nami jej sztuka, wspaniałe reportaże oraz książki, które zachwycają czytelników w całej Polsce.

– Była to kobieta, która całą swoją siłę i pasję wkładała w propagowanie kultury, sztuki i żeglarstwa. Była prawdziwą lokalna patriotką, rozsławiającą nasze miasto swoją literaturą. Była także prawdziwą przyjaciółką. Poprzednie „Szwajowe niedziele” pokazały, ile osób kochało Monikę. W tym roku możemy spotkać się tylko przez Internet, ale to i tak będzie piękne i wzruszające spotkanie. To jest już nasza tradycja w Starej Rzeźni, bo Monika bardzo nam kibicowała. Czujemy, że jest to nasz obowiązek, by spotykać się, rozmawiać, świętować i przypominać mieszkańcom Szczecina, że była taka Monika, że bardzo ją kochamy i tęsknimy – mówi Laura Hołowacz, prezes Grupy CSL i Starej Rzeźni.

Tegoroczna, wirtualna "Szwajowa niedziela" rozpocznie się w niedzielę, 24 maja, o godz. 18:00. Na facebookowym profilu Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia premierowo zaprezentowany zostanie film o wybitnej szczeciniance, zatytułowany "Ładne życie". Jak czytamy w zapowiedzi, muzyczną oś programu, którą stanowić będzie archiwalny benefis nieżyjącego już Andrzeja Mendygrała - zaprzyjaźnionego nie tylko z Moniką Szwają żeglarza, poety i kapitana żeglugi wielkiej, urozmaicą wypowiedzi i piosenki zaproszonych gości. O tym, że w każdym wieku można zmienić swoje życie na lepsze, o przyjaźni, morzu, wyobraźni, polszczyźnie i pogodzie ducha opowiedzą przyjaciele Moniki Szwai i Andrzeja Mendygrała.

Jak zapewniają organizatorzy, z pewnością nie zabraknie wspomnień, akcentów muzycznych czy literackich. Będzie dużo żeglarskich wstawek, ponieważ Monika Szwaja kochała morze nad życie i była jedną z największych promotorek morskiej kultury w naszym regionie.

Autorami koncepcji wirtualnej "Szwajowej niedzieli" są Wawrzyniec Szwaja oraz Marek Szurawski.

Arfik, morskie i górskie historie oraz poetka, która na co dzień zajmuje się biznesem

CKE Stara Rzeźnia zaprasza również na środowe spotkania literackie w ramach cyklu "Kubryk Literacki Online". Już 3 czerwca odbędzie się spotkanie autorskie z Ryszardem Leoszewskim i Barbarą Stenką, czyli twórcami legendarnej grupy muzycznej Arfik. To okazja, by poznać historię zespołu dziecięcego, który wychował pokolenia szczecinian.

Tydzień później zaplanowano spotkanie z twórczością Katarzyny Michalskiej.

– Moja pierwsza książka "Zdążyć na południe przed burzą" ukazała się jeszcze za czasów licealnych. Na co dzień zajmuję się gospodarką i biznesem, a literatura to jest takie zajęcie, które pochłania całego człowieka. Bardzo cieszę się na to spotkanie autorskie i jestem ciekawa reakcji mieszkańców – mówi Katarzyna Michalska.

W dalszych planach CKE Stara Rzeźnia znalazły się spotkania m.in. z pisarzami marynistycznymi oraz Danutą Piotrowską, żoną legendarnego himalaisty Tadeusza Piotrowskiego.

Wydarzenia w ramach cyklu "Kubryk Literacki Online" odbywają się na Facebooku CKE Stara Rzeźnia w środy o godz. 18:30.

– Bardzo tęsknimy za naszymi gośćmi. Liczymy, że spotkamy się na koncertach, wystawach i wykładach już niebawem. Póki co zapraszamy do Internetu i prosimy, żeby pamiętać o Starej Rzeźni, bo szykujemy dla Państwa na jesień moc wydarzeń – mówi Agnieszka Górska, kierownik CKE Stara Rzeźnia.