Pandemia koronawirusa spowodowała, że wszelkie inicjatywy społeczne oraz zbiórki charytatywne skierowane zostały w stronę szpitali walczących z COVID-19. Trochę z boku pozostały organizacje, które na co dzień utrzymują się z datków, darowizn, efektów zbiórek publicznych i jednego procenta podatku. Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych mimo pandemii nadal prężnie działa, mając pod swoją opieką ponad 180 mieszkańców Pomorza Zachodniego. Z pomocą ruszyli przedsiębiorcy ze Szczecina oraz Fundacja Pełna Ciepła, którą założyli Katarzyna Michalska i Filip Kiżuk.

Reżim sanitarny i więcej porad psychologicznych. Hospicjum ma pełne ręce roboty

Dla Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych czas pandemii koronawirusa jest wyjątkowo ciężki. Pierwszy kłopot to opieka nad podopiecznymi w reżimie sanitarnym, drugim problemem jest sprawa bieżącego utrzymania. Odwołano kilka wydarzeń, z których dochód miał być przeznaczony na cele statutowe hospicjum. Mowa m.in. o „Polach nadziei” czy inicjatywie „Siatkarze dla Hospicjum”. Dla zachodniopomorskiej organizacji każde wsparcie jest na wagę złota, szczególnie, że w ostatnim czasie udzielanych jest więcej porad psychologicznych, m.in. ludziom, którzy czują się przytłoczeni izolacją społeczną.

– Zauważamy konieczność pomocy psychologicznej na rzecz osób osieroconych, w żałobie czy w kryzysie życiowym. Czas po wzmożonej izolacji pokazuje nam, że dużo osób zgłasza się na wizyty psychologiczne. Chcemy zadbać o wszystkich, którzy potrzebują wsparcia psychologicznego – mówi Kinga Krzywicka, prezes Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych. – Dziękujemy wszystkim przedsiębiorcom za wsparcie. To dowód, że nasza działalność jest zauważalna. Obecnie pod naszą opieką jest ponad 180 pacjentów. To duża liczba rodzin, które potrzebują wsparcia. Bardzo dziękujemy i oczywiście jesteśmy otwarci na dalsze współdziałanie – dodaje.

Fundacja Pełna Ciepła ze Szczecina pomaga hospicjum

Jedną z organizacji, która wsparła Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych jest Fundacja Pełna Ciepła. Jej założycielami i fundatorami są szczecińscy przedsiębiorcy i doradcy inwestycyjni – Katarzyna Michalska i Filip Kiżuk. Jak mówią, to początek współpracy, której celem jest ułatwienie młodym ludziom dostępu do pomocy psychologicznej.

– Zdajemy sobie sprawę jak wiele dzieci potrzebuje opieki i wsparcia w tym trudnym czasie. Czas pandemii to czas izolacji i często odcięcia od rówieśników, to może być bardzo niekorzystne dla ich rozwoju, ale i może generować rozmaite „złe myśli”, z którymi młodzi ludzie walczą, np. przez rozmowy ze specjalistami – zaznacza Filip Kiżuk.

– Naszym działaniem chcemy zachęcać innych przedsiębiorców do pomagania – dodaje Katarzyna Michalska. – Pomoc powinna być systematyczna. Nie chodzi o wielkie transfery finansowe, ale o drobne, ale regularne wsparcie. One są wyrazem solidarności i są bardzo cenne – dodaje Kiżuk.

To kolejne społeczne działanie Fundacji Pełnej Ciepła. W ostatnich miesiącach Katarzyna Michalska i Filip Kiżuk wsparli organizację wypoczynku dla dzieci uzdolnionych artystycznie, ufundowali stypendia i pomogli w organizacji wydarzeń literackich i malarskich.