Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego otrzymał kategorię A podczas ewaluacji naukowej prowadzonej przez Ministra Edukacji i Nauki. To ogromny sukces pokazujący, że szczecińskie nauki polityczne są oceniane na jednym z najwyższych poziomów w Polsce. Ocenie podlegało szesnaście dyscyplin naukowych, których studenci mogą uczyć się na Uniwersytecie Szczecińskim. Cztery otrzymały najwyższą ocenę. Poza naukami politycznymi i administracją były to: prawo, fizyka i historia.

 

Dla Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego to ważna rekomendacja. Nauki polityczne w Polsce cieszą się zmiennym zainteresowaniem studentów, a to kierunek, który uczy krytycznego myślenia w trudnych geopolitycznie czasach. Jak mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl dyrektor Instytutu, prof. Tomasz Czapiewski, rekomendacja ministerialna może być początkiem renesansu nauk politycznych w Szczecinie. Wysoka rekomendacja będzie pozwalała, by szczeciński instytut nadal nadawał tytuły magistra, doktora i doktora habilitowanego.

– Reguły tej ewaluacji były szczególne – kluczowe dla ostatecznego wyniku nie były jednostki, ale zaangażowanie i praca wszystkich członków zespołu. Wykonujemy swoją pracę nie dla punktów – chcemy z każdym rokiem podnosić jakość swoich badań, widzialność w globalnym polu, ale też wpływ na instytucje i społeczność naszego regionu oraz być miejscem dobrego kształcenia, gdzie studenci mogą rozwijać się w przyjaznej atmosferze – mówi Tomasz Czapiewski, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego. – Głęboko wierzę w to, że najlepsza w historii politologii ocena ministerialna może spowodować rozkwit naszego instytutu i zwiększy liczbę osób studiujących na naszym instytucie. Studentów politologii nie ma gigantycznych ilości, ale nie mamy ambicji, by być studiami masowymi. Nam potrzeba nie kilkuset, a kilkudziesięciu jednostek rocznie, gotowych do pracy w polityce, ale i w administracji czy w rozmaitych think-tankach. Nasi obecni studenci to prawdziwi intelektualiści i bardzo nas to cieszy – dodaje prof. Tomasz Czapiewski.

Obecnie Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego prowadzi nabór uzupełniający. Trwa także rekrutacja na drugi stopień kształcenia.