Organizowany w niemieckim Monachium Oktoberfest to największe dożynki chmielne na świecie organizowane z wielkim powodzeniem od 1810 roku. Jest to jeden z największych festynów ludowych na świecie, który rokrocznie gromadzi setki tysięcy osób. Czy szczecińska inicjatywa piwna okaże się podobnym sukcesem i na stałe wpisze się w kalendarz miejskich imprez? To okaże się niebawem. Pierwszy szczeciński Oktoberfest będzie mieć miejsce 18 i 19 października w Alei Kwiatowej w Szczecinie.

Szczecin jak Monachium?

W naszym mieście odbyło się już kilka festiwali piwnych. W 2016 roku tłum ludzi odwiedził Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, a w kolejnych latach impreza kontynuowana była na Łasztowni. Tej jesieni swoją propozycję dla miłośników chmielowego trunku przedstawia Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. Miejska instytucja proponuje weekend, podczas którego mieszkańcy Szczecina będą mogli spróbować piwa przygotowanego przez regionalnych browarników, nie zabraknie także informacji o sposobach warzenia piwa, prezentacji artystycznych czy piwnych spacerów specjalnie przygotowaną do tego trasą. Cel jest taki, by na jeden weekend Szczecin był jak Monachium, czyli europejska stolica piwa.

- Chmielne dekoracje, przysmaki rodem z Bawarii, muzyka grana na żywo i wreszcie bogata oferta rzemieślniczych piw. Aleja Kwiatowa wypełni się stoiskami, spośród których każdy odnajdzie swój ulubiony browar. Pilzner, lager, koźlak, porter, pale ale, pszeniczne, a może smakowe? Odwiedzający z pewnością znajdą coś dla siebie w bogatej ofercie wystawców – mówi Celina Wołosz, rzecznik prasowy Żeglugi Szczecińskiej.

Nie tylko piwo. Co jeszcze będzie się dziać w Alei Kwiatowej?

Oktoberfest Szczecin to nie tylko gastronomia, ale też zabawa. Konsumpcji piw i bawarskich specjałów towarzyszyć będą degustacje i pokazy piwne, a także scena, na której zagoszczą stand-upy, quizy i konkursy oraz muzyka grana na żywo.

- Mamy nadzieję, że jesienna odsłona Oktoberfestu przypadnie do gustu mieszkańcom Szczecina i turystom. Zapraszamy na cieszący się popularnością spacer tematyczny Pivny Szczecin. Każdy, kto chciałby wziąć w nim udział może kupić bilet w Centrum Informacji Turystycznej w Alei Kwiatowej i 18 października wyruszyć na wycieczkę szlakiem Pivnego Szczecina – zachęca Celina Wołosz.

Dodajmy, że jeden ze spacerów odbędzie się także 24 września.

Oktoberfest w Szczecinie odbędzie się w piątek, 18 października, w godz. 16.00-23.00 oraz w sobotę, 19 października, od 12.00 do 23.00. Wydarzenie towarzyszy Dniom Współpracy Polsko-Niemieckiej organizowanym przez szczeciński magistrat.