Przygotowane przez szczecińskich gastronomików kiełbaski brokułowo-marchewkowe z karpia z sosem musztardowo-majonezowym z batatami podbiły Paryż. Potrwa wygrała Europejski Finał Konkursu Przepisów zorganizowany w ramach międzynarodowego projektu Seafoodtomorrow.

Finał konkursu odbył się 1 lipca br. we Francuskiej Szkole Gastronomii i Zarządzania Hotelami Ferrandi w Paryżu. Brali w nim udział przedstawiciele szkół kucharskich z sześciu państw Europy: Belgii, Francji, Hiszpanii, Polski, Portugalii i Szwecji. Nasz kraj reprezentowały dwie placówki: Zespół Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja ze Szczecina oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Gryfina.

Przygotowane przez finalistów dania oceniało międzynarodowe jury, złożone ze znanych francuskich kucharzy i restauratorów oraz przedstawicieli przemysłu spożywczego. Zaprezentowane w konkursie potrawy musiały cechować się wysoką atrakcyjnością sensoryczną i dostosowaną do grupy konsumentów wartością odżywczą, a jednocześnie być tanie i łatwe do wdrożenia do produkcji przez przemysł spożywczy.

Zespół ze Szczecina zdobył I nagrodę za kiełbaski brokułowo - marchewkowe z karpia z sosem musztardowo-majonezowym z batatami. Autorką przepisu jest Wioletta Skuratowicz, nauczycielka ze szczecińskiego gastronomika i absolwentka Wydziału Rybactwa Morskiego i Technologii Żywności, specjalność: technologia żywności pochodzenia morskiego. Zwycięski zespół reprezentowali Szymon Makowiecki (uczeń), Jakub Rosów (uczeń), Wioletta Skuratowicz (nauczyciel) oraz dr hab. inż. Małgorzata Sobczak, prof. ZUT, dr inż. Remigiusz Panicz i mgr inż. Piotr Eljasik z Katedry Technologii Mięsa, Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Nagrodzone kiełbaski ze Szczecina mają zostać wdrożone do produkcji i będzie można je nabyć w wielu krajach Europy. Ponadto wszystkie zgłoszone do konkursu przepisy zostaną wykorzystane do opracowania elektronicznej książki kucharskiej.

Projekt SEAFOODTOMORROW - Nutritious, safe and sustainable seafood for consumers of tomorrow (Odżywcza, bezpieczna i zrównoważona żywność pochodzenia morskiego dla konsumentów jutra) jest realizowany w ramach programu Horyzont 2020, największego w historii Unii Europejskiej programu w zakresie badań naukowych i innowacji, w którym partnerem krajowym strategicznym jest Katedra Technologii Mięsa, Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Celem tego międzynarodowego projektu jest kompleksowe podejście do produkcji żywności pochodzenia wodnego, o polepszonej i potwierdzonej jakości (głównie wartości odżywczej), co w rezultacie pozwoli wyprodukować atrakcyjne produkty, dostosowane do potrzeb różnych grup konsumentów.

na zdj. wszyscy uczestnicy konkursu