Perseidy, czyli jeden z najpopularniejszych rojów meteorytów, szczecinianie będą jutro wspólnie oglądać na Jasnych Błoniach. W tym samym czasie nad Szczecinem dwukrotnie przeleci Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Choć najwięcej Perseidów miało spaść w nocy z 12 na 13 sierpnia organizatorzy zapowiadają, że w nocy z 14 na 15 też będzie co oglądać. - Perseidy spadają już od lipca i mimo że wczoraj (12 sierpnia) było ich maksium, to tak nagle nie przestaną. We czwartek również będziemy mogli nacieszyć oko spadającymi kamieniami. - wyjaśniają przy utworzonym na Facebooku wydarzeniu

Zaznaczają też, że największa ilość meteorytów spadała dwa dni po pełni Księżyca, co znacznie utrudniało ich obserwację. - W czwartkowy wieczór Księżyc wzejdzie dość późno (ok. 22:00), czyli zanim pojawi się wysoko nad horyzontem, zdążymy pokazać zainteresowanym to co chcemy. A później skierujemy uwagę uczestników na Księżyc. Kto widział naszego satelitę przez teleskop, ten wie o czym mowa. A przez największy teleskop amatorski w Polsce - Sowę, Księżyc to bajka. - zapowiadają na Facebooku organizatorzy.

Ten amatorski teleskop o średnicy lustra wynoszącej 60 cm, ma być drugoplanową gwiazdą czwartkowych otwartych obserwacji nieba. Za jego pomocą zostanie zaprezentowany nie tylko Księżyc, ale też inne jasne obiekty głębokiego nieba - galaktyki, gromady gwiazd, mgławice. Nie zabraknie też mniejszych instrumentów optycznych, pomocnych przy tego typu obserwacjach.

Niespodzianką, w dodatku nieplanowaną przez organizatorów, będzie możliwość zobaczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która podczas tego wieczoru dwukrotnie pojawi się nad Szczecinem. - Kto widział ten wie, że to fantastyczny widok. Bardzo jasny i dość szybko przesuwający się po niebie punkt. We czwartek przeleci dwukrotnie. O 21:44 i 23:21. - informują organizatorzy.

Obserwacje odbędą się na obrzeżach Parku Kasprowicza, na tzw. Psiej Polanie, którą charakteryzuje bardzo dobre zaciemnienie, mimo że znajduje się w samym centrum miasta. Aby na nią trafić najlepiej kierować się ku Pomnikowi Czynu Polaków. Psia Polana jest tuż obok pomnika.

Początek obserwacji zaplanowano na godz. 21:30.

Wstęp dla wszystkich jest bezpłatny.

Czwartkowe spotkanie, będące okazją do zobaczenia „spadających gwiazd” (Perseidów), jest kolejną akcją organizowaną przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział Szczecin. W marcu odbyły się już otwarte obserwacje zaćmienia Słońca na Jowiszu, a w maju szczecinianie wspólnie oglądali planetę Saturn.

Portal wSzczecinie.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.