Szkoła Podstawowa nr 63 przy ul. Grodzkiej znajduje się na trasie do jednego z ważniejszych zabytków miasta – Zamku Książąt Pomorskich. Właśnie zyskała nową elewację, ale jej kolor nie wszystkim się spodobał. Radny Przemysław Słowik napisał w tej sprawie interpelację. Z oburzeniem samorządowca nie zgadza się dyrekcja szkoły.

"Budynek szkoły powinien świecić przykładem"

Zdjęcie prezentujące fragment żółtej elewacji budynku szkoły pojawiło się dziś rano na fanpage'u Lecę na Szczecin na Facebooku i od razu wzbudziło lawinę komentarzy.

Interpelację w tej sprawie postanowił napisać radny Koalicji Obywatelskiej Przemysław Słowik.

- Biorąc pod uwagę lokalizację budynku i bezpośrednie sąsiedztwo zabytkowych zabudowań, a w szczególności Zamku Książąt Pomorskich, kolor elewacji szkoły jest skandalicznym naruszeniem estetyki tej części miasta. Przypomina to sytuację z remontem kamienicy przy pl. Kościuszki, gdzie inwestor pomalował w podobnych jaskrawych kolorach parterową, usługową część budynku – pisze radny Słowik, przypominając burzliwą dyskusję na temat elewacji budynku restauracji KFC. - Budynek administracji publicznej powinien świecić przykładem, zamiast wprowadzać wizualny chaos – pisze dalej radny, domagając się zatrzymania dalszego malowania szkoły w tym kolorze i reakcji Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Miejski Konserwator Zabytków o wszystkim wiedział?

Dyrekcja szkoły odpiera zarzuty radnego Przemysława Słowika i zapewnia, że wszystkie prace remontowe są konsultowane z Urzędem Miasta. Joanna Połeć-Trusiuk koloru elewacji nie nazywa "kanarkowym" a "słonecznym".

- Kolory były uzgodnione z projektantem oraz z Miejskim Konserwatorem Zabytków. To ciepły i słoneczny kolor pasujący do ceglanych okolic. Nie jest to barwa dominująca na całej elewacji, a remont nie został jeszcze zakończony – mówi dyrektor.

Miejski Konserwator Zabytków Michał Dębowski zdementował te informacje pod naszym artykułem na Facebooku: "Dementuję informację, jakobym o "wszystkim wiedział". Dowiedziałem się dzisiaj... od Radnego Słowika. Obszar jest pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nikt z inwestycji oświatowych nie radził się mnie w kwestii doboru koloru remontowanej elewacji".

Kolor ma wyglądać delikatniej, gdy wyschnie cała farba.