Zwiedzanie jednostek, w tym Daru Młodzieży i ORP Kormoran – najnowocześniejszego okrętu Marynarki Wojennej RP, który po raz pierwszy zawinie do Szczecina, festyn morski, pokazy kulinarne, zwiedzanie miasta z przewodnikiem, zabawy z animatorami, interaktywna wystawa, kino pod chmurką – m.in. takie atrakcje przygotowano dla mieszkańców z okazji Światowych Dni Morza, które dziś startują w Szczecinie.

Światowe Dni Morza odbędą się w Szczecinie w dniach 13 – 15 czerwca 2018. Poza spotkaniami i dyskusjami ekspertów z całego świata dotyczącymi gospodarki morskiej i przyszłości branży, w programie znalazły się również atrakcje dla mieszkańców.

Na Łasztowni w pobliżu betonowego placu na Nabrzeżu Starówka (za budynkiem Starej Rzeźni) powstało Miasteczko Portowe, na terenie którego zaplanowano Festyn Morski. W środę (13 czerwca) w godz. 10:00-20:00 na odwiedzających będą czekały tu gry, konkursy, animacje, zabawy pod okiem animatorów (także w wodzie). Będzie można dowiedzieć się, co znajduje się w portowych kontenerach, jak funkcjonuje port, a także zagrać w "koło fortuny". Przygotowano też kącik dla najmłodszych dzieci oraz strefę relaksu z plażą. Nie zabraknie klauna i baniek mydlanych.

Kilkadziesiąt interaktywnych eksponatów

W sferycznych namiotach edukacyjnych znajdziemy kilkadziesiąt interaktywnych eksponatów. Będzie można z nich korzystać przez trzy dni (od środy do piątku) w godz. 10:00-20:00. Wśród atrakcji m.in.: interaktywny spacer po porcie, zabawy z dronami, cumowanie statków, nauka sygnału SOS, rozpoznawanie statków na redzie, symulatory żeglugi morskiej, motocykl elektryczny, a także czasze paraboliczne, kula plazmowa, nieskończony tunel świetlny, roboty edukacyjne, gogle VR i kostki iMO-learn.

Zwiedzanie jednostek

W tym samym czasie będzie można zwiedzać jednostki pływające cumujące przy Nabrzeżu Gryf i Nabrzeżu Bułgarskim. W godz. 10:00-20:00 (z przerwą techniczną w godz. 14:00-15:00) wejdziemy na pokład m.in. Hydrografu IV (motorówki hydrograficzno-inspekcyjnej), lodołamacza „Andrzeja”, jednostek pożarnicznych – Strażaka 26 i Strażaka 27, jednostek Urzędu Morskiego w Szczecinie: Planety, Galaktyki, Magdy i Kasi, a także Nawigatora XXI – statku szkolno-badawczego Akademii Morskiej w Szczecinie.

Oczywiście będzie można też zrobić pamiątkowe zdjęcie na pokładzie Daru Młodzieży, który zacumował w Szczecinie we wtorek przed południem. Biała fregata pozostanie w naszym mieście do piątkowego poranka – 15 czerwca w godz. 10:00-11:00 zaplanowano jej pożegnanie. Trójmasztowiec wyruszy w dalszy rejs dookoła świata z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na Światowe Dni Morza do Szczecina po raz pierwszy przypłynie też ORP Kormoran – najnowocześniejsza jednostka Marynarki Wojennej RP. Będzie można ją zwiedzać w czwartek (10:00-20:00) i piątek (10:00-16:00). Na Łasztowni zacumuje też ORP Gardno.

Pokazy kulinarne, wycieczki z przewodnikami, kino pod chmurką

W programie atrakcji znalazły się również pokazy kulinarne połączone z degustacjami dań przygotowywanych przez profesjonalnego kucharza. Będą się one odbywały w namiocie na skwerze na końcu Łasztowni. W środę i czwartek pokazy zaplanowano o godz. 12:00, 14:00, 16:00 i 18:00, w piątek o 12:00 i 15:00.

Ponadto w czwartek (14 czerwca) będzie można wybrać się w rejs po Odrze na stateczku Peene Queen (16:00 i 18:00) oraz zwiedzić Szczecin z przewodnikiem. Około 2-godzinne wycieczki startują o 10:00, 12:30, 13:00, 15:30. Zbiórka przy gmachu Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Zapisy pod nr tel. 723 444 442.

W czwartkowy i piątkowy wieczór na Nabrzeżu Bułgarskim na Łasztowni zorganizowane zostanie też letnie kino pod gwiazdami. W czwartek wyświetlony zostanie film „Szybcy i wściekli”, a dzień później - „Pulp Fiction”. Start obu projekcji o godz. 21:30.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SPOTKAŃ I PANELI DYSKUSYJNYCH DO POBRANIA TUTAJ