To okazja, by poznać Szczecin od zupełnie innej strony i dowiedzieć się wielu ciekawostek o naszym mieście i jego mieszkańcach. Już w najbliższy weekend rusza cykl spacerów z przewodnikiem „Free Wondertours”.

– Za nami przeszło 25 tras tematycznych. Przed nami kolejne. Tym razem skupiamy się na legendach i historiach kościołów oraz ludziach związanych z Pogodnem – zapowiada organizator, Damian Grzesiak z biura podróży Wondertours.

Na ten moment zaplanowano trzy wycieczki. Tematem dwóch pierwszych – 29 lutego i 7 marca – będą historie i legendy szczecińskich kościołów miejskich. Jak zapowiadają przewodnicy, uczestnicy dowiedzą się m.in. która ze szczecińskich świątyń istniała zaledwie 15 lat, co łączy kościół przy ul. św. Ducha z bitwą pod Grunwaldem, gdzie odbyła się pierwsza polska msza św., a gdzie można zobaczyć pochodzący jeszcze z czasów szwedzkich wielki dzwon. Nie zabraknie mrożących krew w żyłach historii o kryptach z kościoła św. Piotra i Pawła oraz rękach wystających z okolicznego cmentarza. Będzie też okazja poznać historię tajemniczej skrytki na wieży kościoła garnizonowego i zwiedzić świątynię, która pełniła też funkcję szpitala i magazynu. Przewodnicy pokażą również miejsca, w których stały nieistniejące już kościoły i żydowska synagoga.

Spacery szlakiem „Historii i legend miejskich kościołów” zaplanowano w dwie najbliższe soboty o godz. 13:00. 29 lutego zbiórkę wyznaczono przy cerkwi św. Mikołaja, a 7 marca przy wejściu na deptak Bogusława od strony pl. Zgody.

Z kolei w niedzielę, 15 marca, będzie można zwiedzić zachwycające Pogodno. Będzie to wyjątkowa wycieczka śladem "Mieszkańców i bohaterów starego Pogodna". – Wielu spośród tych, którzy osiedlili się tu po drugiej wojnie światowej, zapisało się w jakiś sposób w historii miasta. Podczas wyjątkowego w swej formie spaceru śladem „Mieszkańców i bohaterów starego Pogodna” pragniemy przybliżyć sylwetki kilku z nich. Bazując na wspomnieniach bohaterów spaceru, a także ludzi, którzy ich znali, spróbujemy odtworzyć anegdoty, ciekawostki i mniej znane fakty z życia omawianych osób. Przyjrzymy się także ich osiągnięciom zawodowym. Wszystko to w miejscach – które z racji obszaru zamieszkania – były im najbliższe – zachęcają organizatorzy.

Bohaterami spaceru będą m.in.: fotograf Witold Chromiński, pierwszy wojewoda szczeciński Leonard Borkowicz, adwokat Roman Łyczywek, reżyserka Izabella Cywińska, Antoni Ledóchowski – kapitan żeglugi wielkiej i jeden z pionierów polskiego szkolnictwa morskiego, wybitny okulista Witold Starkiewicz. Zbiórkę zaplanowano o 14:00 na rogu al. Wojska Polskiego i Traugutta.

Udział we wszystkich spacerach jest darmowy, ale na zakończenie wycieczki pracę przewodnika nagradza się napiwkiem. Szczegóły wycieczek można znaleźć na stronie organizatora: https://www.facebook.com/pg/infowondertours/events/