Rozpoczyna się budowa Centrum Aktywności Lokalnej Krzemień Podjuchy. W nowym budynku u zbiegu ul. Krzemiennej i Sąsiedzkiej znajdzie się m.in. scena z widownią na 200 osób, pracownie tematyczne i sala do ćwiczeń. Na zewnątrz zaplanowano scenę plenerową, ściankę wspinaczkową i ogródek kawiarniany.

- CAL to miejsce, które z założenia ma tętnić życiem kulturalnym i sportowym. Dzięki niemu mieszkańcy w różnym wieku będą mieli przestrzeń do aktywnego wypoczynku. W Centrum będą mogły się odbywać wydarzenia kulturalne, sportowe, edukacyjne, wycieczki, szkolenia, warsztaty z psychologami i doradcami zawodowymi, itp. CAL ma integrować społeczność, umożliwiać, współpracę środowisk publicznych, prywatnych, organizacji pozarządowych, szkół oraz ośrodków wsparcia i pomocy w tej części miasta – przekonuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.

O budowę domu kultury w Podjuchach lokalna społeczność intensywnie zabiegała od 4 lat. Koncepcję CAL wyłonione przed rokiem w konkursie urbanistyczno- architektonicznym. Zwyciężyła w nim spółka GRID architekci z Wrocławia.

Co będzie można robić w CAL?

Zgodnie z ich pomysłem w budynku CAL znajdą się:

- scena kameralna z widownią na 200 osób z przeznaczeniem na organizację spektakli, przedstawień, koncertów, uroczystości i konferencji,

- pracownia muzyczna, do zajęć dla najmłodszych, zajęć wokalnych dla dzieci i młodzieży, zajęć instrumentalnych,

- pracownia plastyczna i techniczna z przeznaczeniem na edukację artystyczną w zakresie rozwoju talentów plastycznych, fotograficznych, wideo i modelarstwa,

- pracownia tańca, baletu, teatru – do prowadzenia zajęć zorientowanych na edukację artystyczną w zakresie tańca, baletu, teatru, emisji głosu,

- sala gimnastyczna, sportów walki, gier i zabaw,

- sala konferencyjna i pomieszczenia biurowe,

- przestrzeń gastronomiczna wraz z kawiarenką.

Zagospodarowany zostanie również teren wokół budynku. Zaplanowano tam scena plenerową z miejscami do siedzenia dla ok. 100 osób, ściankę wspinaczkowa dla dzieci i ogródek kawiarniany.

Ma być gotowe jesienią 2019 r.

Wykonawcą prac jest firma Expert z Dolic. Wygrała przetarg, wyceniając wartość budowy na 9,7 mln zł. Była to najniższa z czterech ofert. Wszystkie przekraczały zakładany wcześniej kosztorys, który zakładał, że TBS Prawobrzeże (realizuje inwestycję w imieniu miasta) może przeznaczyć na ten cel maksymalnie 6,4 mln zł. Budżet trzeba było więc zwiększyć.

Plac budowy został przekazany wykonawcy. Czas realizacji inwestycji to 425 dni.