Kilkadziesiąt stoisk ze świątecznymi przysmakami i pomysłami na gwiazdkowe prezenty, wenecka karuzela, zabawy z animatorami, jemiołowy zakątek dla zakochanych, strefa sportów zimowych, koncerty – m.in. takie atrakcje czekają na odwiedzających miejski Jarmark Bożonarodzeniowy. Druga edycja świątecznego kiermaszu w centrum Szczecina startuje już w najbliższy czwartek, 7 grudnia.

To najdłużej trwający jarmark bożonarodzeniowy w naszym mieście. Rozpocznie się w czwartek w samo południe, a zakończy dopiero 17 grudnia. Świąteczne stoiska i atrakcje będą gościły na pl. Żołnierza Polskiego, Alei Kwiatowej i pl. Lotników aż 11 dni! Od poniedziałku do czwartku będzie można je odwiedzać w godz. 12:00-20:00. W weekendy będą otwarte dłużej – od 10:00 do 22:00.

Jarmarkowe zakupy
W drewnianych domkach ustawionych w Alei Kwiatowej i na pl. Żołnierza swoje świąteczne oferty zaprezentuje ponad 50 wystawców. Kupimy u nich m.in.: pierogi, soki, konfitury, regionalne wina i piwa, miody, sery, wędliny, kołacze, langosze, pączki, przyprawy, owoce w czekoladzie, chleby, wędzone ryby, gorącą czekoladę, kawę, herbaty, chałwy, grzaniec, paprykarz, ciasta, pierniki, zupy, cydr, babeczki, placki ziemniaczane, stroiki świąteczne, kubki, poduszki, świece, wianki, lampy, naturalne kosmetyki, rękodzieło, zabawki, ozdoby, gry planszowe, zabawki oraz choinki. Na miejscu dostępne będą również świąteczne kartki i znaczki.

Przejażdżki na weneckiej karuzeli

W ramach jarmarku przygotowano także sporo świątecznych atrakcji. W pobliżu zegara słonecznego w Alei Kwiatowej stanie karuzela wenecka. Przejażdżki na niej będą płatne. Koszt jednego przejazdu to symboliczna złotówka. Zebrane w ten sposób pieniążki zostaną w całości przeznaczone na remont oddziału św. Mikołaja w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie, na którym leczone są dzieci z chorobami nowotworowymi.

Jemiołowy zakątek dla zakochanych

Podobnie jak w roku ubiegłym w Alei Kwiatowej na zakochanych będzie czekać ozdobiony jabłkami, cynamonem, bombkami, światełkami i czerwonymi amarylisami jemiołowy zakątek. Organizatorzy zachęcają do odwiedzenia tego miejsca, bo jak wiadomo, pocałunek pod jemiołą wróży miłość na długie lata. Przez wszystkie dni funkcjonowania jarmarku działać też będzie Radio Święto Mikołaja. Za jego pośrednictwem poznamy m.in. staropolskie tradycje bożonarodzeniowe, obrzędy charakterystyczne dla różnych krajów i religii, historie choinki, wigilijnych potraw i najsłynniejszego biskupa na świecie – Św. Mikołaja. Poza ciekawostkami, kolędami i pastorałkami z głośników popłyną również świąteczne życzenia. Każdy z odwiedzających jarmark będzie miał okazję do złożenia gwiazdkowych życzeń rodzinie, znajomym i bliskim. Wystarczy tylko, ze odnajdzie Mikołaja z mikrofonem w dłoni.

Ciężarówka Coca-Cola, strefa sportów zimowych, koncerty

Dużo będzie się działo także na pl. Lotników. Już w czwartek, 7 grudnia, zaparkuje tutaj słynna czerwona ciężarówka Coca-Cola. W godz. 15:00-20:00 dla mieszkańców przygotowano mnóstwo atrakcji. Będzie można m.in.: zrobić zdjęcie w klimatycznym pokoju Świętego Mikołaja, własnoręcznie przygotować prezent w „fabryce upominków”, wysłać bliskim pocztówkę z życzeniami ze zdjęciem z foto-budki, czy przygotować spersonalizowaną puszkę Coca-Cola. Na fanów nowych technologii czekają wirtualne przejażdżki saniami Świętego Mikołaja. Nie zabraknie również konkursów i gier z nagrodami.

Z kolei w pierwszy jarmarkowy weekend (9 i 10 grudnia) pl. Lotników zamieni się w strefę sportów zimowych. W programie m.in.: sportowe animacje – trickboard i gyroboard, strefa trenażerów ruchu, akademia snowboardowa, aktywne poranki dla najmłodszych, wieczorne koncerty i harce z ekipą Świętego Mikołaja, trampolina. Natomiast w kolejny weekend (16 i 17 grudnia) na pl. Lotników zaplanowano koncerty kolęd w wykonaniu szczecińskich chórów (Belcanto, Concertino, ZUT, Postscriptum i inne), spotkanie z Romanem Czejarkiem, pokazy taneczne i teatralne, czytanie bajek oraz przekazanie Światła Betlejemskiego mieszkańcom Szczecina i harcerzom (niedziela, 17 grudnia, godz. 16.30).

W dni powszednie na placu Lotników staną stoliki, przy których przy dźwiękach świątecznych piosenek, będzie można napić się grzanego wina, czy zjeść coś ciepłego.

Zabawy dla najmłodszych

W weekendy (tj. 9, 10, 16 i 17 grudnia) na terenie jarmarku spotkamy też mikołajkową drużynę animatorów, którzy wciągną najmłodszych jarmarkowych gości w wir świątecznej zabawy. W programie m.in. kreatywne pakowanie prezentów, spektakl „Gdzie się podział Św. Mikołaj?”, zabawy sportowe i zręcznościowe na dobry początek dnia, interaktywne czytanie bajek, wspólne tańce i skręcanie balonów. Będzie także okazja do zrobienia wyjątkowych zdjęć ze Świętym Mikołajem, który na najmłodszych czekać będzie na tronie w towarzystwie bałwanków i reniferów.

Kolejne bożonarodzeniowe jarmarki odbędą się w Szczecinie w najbliższy weekend. 9 i 10 grudnia świąteczne zakupy będzie można zrobić również na Zamku oraz w OFF Marinie przy ul. Chmielewskiego 18 na Pomorzanach.