Prof. Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i jednocześnie ordynator Oddziału Transplantacji Szpiku Kliniki Hematologii i Transplantologii SPSK1 udzielił bardzo mocnego wywiadu portalowi hematoonkologia.pl. Rozmowa miała miejsce pod koniec kwietnia. W opinii szczecińskiego lekarza i naukowca, pojawia się coraz większe ryzyko zgonów wśród osób niezarażonych koronawirusem. – W tej chwili pacjentem premium jest osoba z wirusem SARS-CoV-2, a economy class – stał się pacjent onkologiczny – mówi prof. Machaliński.

Najbardziej potrzebujący odchodzą w cień? Ostra diagnoza prof. Machalińskiego

W rozmowie z red. Edytą Kolasińską-Bazan prof. Bogusław Machaliński krytykuje sytuacje, w których pacjenci onkologiczni są spychani na drugi plan ze względu na trwające zamieszanie wywołane pandemią koronawirusa.

– POZ to aktualnie głównie e-porady lub teleporady, więc pojawia się wątpliwość – czy podczas tych działań można dobrze zdiagnozować, zaopiekować się i poprowadzić prawidłowe postępowanie medyczne? A dziś, gdy akcent mocno postawiony jest na walkę z COVID-19, zdarza się, że zamiast dbać o bezpieczeństwo najbardziej potrzebujących, to właśnie oni odchodzą w cień. To jest niedopuszczalne – mówi prof. Machaliński.

Rektor PUM zauważa, że trudno prowadzić pogłębioną diagnostykę bez kontaktu z pacjentem. Nie odbywa się np. badanie węzłów chłonnych czy osłuchanie.

– Uważam, że mamy do czynienia z poważnym kryzysem organizacyjnym służby zdrowia oraz z powszechną histerią kosztem pacjentów. POZ nie działa prawidłowo – codziennie otrzymujemy tego liczne dowody – mówi prof. Machaliński.

Rektor PUM z troską o pacjentach onkologicznych

Jako przykłady złego funkcjonowania ochrony zdrowia w czasie pandemii prof. Machaliński podaje pediatrię, gdzie robi się mniejszą liczbę badań, bo rodzice obawiają się o zdrowie dzieci i np. unikają z nimi wizyt w szpitalach. Prof. Machaliński podkreśla, że "ludzie nagle nie zaczęli chorować tylko na COVID-19":

– Jest wielki lęk, a odkładanie w czasie diagnozy zawsze wiąże się z ryzykiem. Rocznie w Polsce umiera tylko z przyczyn onkologicznych 80 000 pacjentów. Jeśli ten stan (narodowa kwarantanna) potrwa powyżej dwóch, trzech miesięcy, to co dalej? Powiem wprost – możemy spodziewać się, że śmiertelność wzrośnie „tylko” z przyczyn nowotworowych.

W dalszej części rozmowy prof. Machaliński zauważa, że w naszym regionie większość szpitali czasowo zamykały swoje oddziały ze względu na pandemię koronawirusa i kolejne przypadki zakażeń u pacjentów i personelu medycznego.

Cały wywiad do przeczytania dostępny tutaj:

https://hematoonkologia.pl/aktualnosci/news/id/3900-mamy-do-czynienia-z-kryzysem-organizacyjnym-sluzby-zdrowia-i-powszechna-histeria?fbclid=IwAR036RINexkWd0ArQs-1z9RMCBLuwMnTeWu9UZw8mQQlWKjSxUniuy7eoaY