Wypieki domowej roboty, smażone pierogi, sałatki rybne i inne lokalne dobroci — to właśnie regionalne przysmaki były myślą przewodnią pierwszego Festiwalu Tradycji Pomorza Zachodniego. Wydarzenie odbyło się w dniach 14-15 maja w Ogrodach Przelewickich. Przy tej okazji zorganizowano konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich oraz przyznano nagrody w ramach plebiscytu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Sołtys Roku.

Jaki jest cel festiwalu?

Głównym założeniem wydarzenia była prezentacja bogactwa kulturowego oraz tradycji Pomorza Zachodniego, w tym także tutejszego rękodzieła, rzemiosła oraz produkcji ekologicznej żywności. Uczestnicy mogli wziąć udział w wielu atrakcjach, jak np. warsztaty z garncarstwa. wykłady oraz koncerty zachodniopomorskich kapel i występ gwiazdy wieczoru, zespołu Feel.

– Jestem pewien, że ta impreza już na stałe wpisze się w krajobraz Pomorza Zachodniego — powiedział marszałek Olgierd Geblewicz. – Chcieliśmy stworzyć w tym województwie miejsce, które będzie domem obszarów wiejskich. Mam nadzieję, że będziemy się tutaj spotykać corocznie. My, czyli Koła Gospodyń Wiejskich, zespoły ludowe, lokalni twórcy oraz pasjonaci smaków, ekologii oraz tutejszej kultury. — dodał.

Marszałek zaznaczył, iż ma świadomość, że wszystko, co robią mieszkańcy poszczególnych wsi, gmin i powiatów ma ogromny sens i wyraził za to głęboką wdzięczność.

Ekologiczna zdrowa żywność

Podczas wydarzenia każdy miał okazję spróbować licznych produktów ekologicznych, które powstają na terenie województwa zachodniopomorskiego. Wśród wystawców znalazło się miejsce m.in. dla Pasieki Maja, będącej największą pasieką na tym terenie.

Jeśli jednak ktoś miał ochotę na miód z procentami, to i jego nie zabrakło. W trakcie imprezy można było odwiedzić stoisko Skarbu Templariuszy i skosztować w pełni naturalnych trójniaków i dwojniaków z ciekawymi dodatkami, jak np. skórka cytrynowa lub wiśnia.

Ciekawe regionalne potrawy

Esencją wydarzenia były potrawy z lokalnym rodowodem. Koła Gospodyń Wiejskich z poszczególnych sołectw zaprezentowały najróżniejsze smakowitości. Wśród tych cieszących się największą popularnością były np. pierogi z soczewicą z Siemczyna oraz kluski z dziurką w sosie borowikowym podawane z polędwicą ze Smolenia.

Nie bez znaczenia pozostawały wypieki. Wielu uczestników wyraźnie zachwalało choszczańską strucel makową oraz tort z karmelem.

To był pierwszy Festiwal Tradycji Pomorza Zachodniego, ale możemy mieć pewność, że powtórzony zostanie on w kolejnych latach. Przy okazji eventu odbyła się także gala przyznania Odznak Honorowych Gryf Zachodniopomorski oraz finał X edycji konkursu Sołtys Roku.