W ramach IV Spotkania z Historią Pomorza Zachodniego zaplanowano X Templariadę i I Bitwę o Szczecin 967 (Słowianie i wikingowie). Pierwsza z tych imprez odbędzie się już w najbliższy weekend (25-27 września), a druga – tydzień później (2-4 października). Obie na polanie przy ul. Aksamitnej w Płoni.

 

Organizatorem wydarzenia jest Komandoria Chwarszczany. To w tej miejscowości, przy kaplicy templariuszy, odbywały się poprzednie Templariady. Teraz impreza przenosi się do Szczecina. Jakie atrakcje przygotowano?

– Odbędą się różnorodne pokazy średniowieczne – warsztaty kowalstwa, obróbki kamienia, garncarstwa, łucznicze, walki rycerzy lekkozbrojnych i ciężkozbrojnych, zarówno turnieje pojedynkowe, jak i turniej drużynowy 5vs5, zaprezentowany zostanie obóz średniowieczny z ok. 100 rekonstruktorami z Polski i Niemiec – informują organizatorzy.

Będzie można postrzelać z machin oblężniczych

Każdy będzie mógł spróbować postrzelać z łuku i ze średniowiecznych machin oblężniczych (będzie m.in. trebusz). Prowadzone będą zapisy na walki (zarówno dla odtwórców, jak i zwiedzających) na specjalne miecze piankowe, wraz z łucznikami z bezpiecznymi strzałami piankowymi. Nowe miejsce imprezy daje również nowe możliwości. Większa przestrzeń pozwoli zorganizować pokazy konne.

Kulminacyjnym dniem wydarzenia będzie sobota. To wtedy zaplanowano pokazy husarii i koncerty muzyki na żywo. Największą atrakcją ma być inscenizacja XIII-wiecznej bitwy (g. 18.00), a zwieńczeniem dnia – fireshow (g. 20.30).

– Do tego jak w poprzednich latach zaprezentujemy dioramę II wojny światowej wraz z pojazdami opancerzonymi – mówią organizatorzy.

Jest szansa, że będzie to wydarzenie cykliczne

Wydarzenie wspiera Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezydent Miasta Szczecina i Rada Osiedla Płonia. Jest szansa, że w tym miejscu uda się stworzyć cykliczne wydarzenie.

– Co roku organizowaliśmy również międzynarodowy turniej PLWR – Polskiej Ligii Walk Rycerskich – jednakże w tym roku ze względu na pandemię postanowiliśmy przenieść to wydarzenie na kolejny rok, gdyż przyjazd uczestników zza granicy jest niepewny – tłumaczą organizatorzy.

Tydzień później odbędzie się Bitwa o Szczecin

Tydzień później (2-4 października) polanę przy Aksamitnej opanują Słowianie i wikingowie. W ramach I Bitwy o Szczecin 967 zaplanowano m.in. koncert muzyki dawnej, walki drużynowe wojów i pokazy konne.