To jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych. Mowa o Perseidach, czyli najpopularniejszym roju meteorów, którego największe nasilenie przypada właśnie w najbliższy weekend. Szczecińscy miłośnicy astronomii zapraszają na plażę na Wyspie Grodzkiej, gdzie zaplanowano wspólne obserwacje.

Perseidy, nazywane również spadającymi gwiazdami albo łzami świętego Wawrzyńca, można obserwować każdego lata. W tym roku maksimum tego roju wypada między 9 a 14 sierpnia.

W niedzielę, 11 sierpnia, szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz Żegluga Szczecińska organizują wspólne obserwacje na Wyspie Grodzkiej. Wydarzenie rozpocznie się w okolicach zachodu Słońca (około 21:00) i potrwa kilka godzin. Wstęp jest wolny.

Uczestnicy będą mogli obserwować "spadające gwiazdy", ale nie tylko. Dzięki teleskopom udostępnionym przez PTMA Szczecin będzie można wypatrzeć największe planety Układu Słonecznego, a także obiekty głębokiego nieba, jak mgławice, gromady gwiazd czy galaktyki.

Oczywiście niedzielny pokaz uzależniony jest od pogody. W przypadku gęstej pokrywy chmur lub opadów, impreza odbędzie się kolejnego dnia.