Gościem wtorkowego wydania programu „Studio wSzczecinie.pl” była Małgorzata Prokop-Paczkowska, jedna z liderek partii Wiosna Biedronia. Polityk powtórzyła hasło, które było skandowane podczas jednej z konferencji partii Wiosna, czyli: „Koniec piekła kobiet”. Podczas rozmowy padły również pytania między innymi o trwający protest nauczycieli czy dostępność instytucji kultury dla mieszkańców.

„Nie znam sukcesów pełnomocnika marszałka ds. równego traktowania”

Podczas wtorkowego programu pojawiły się pytania, co politycy partii Wiosna mają na myśli, mówiąc, że „zakończą piekło kobiet w Polsce”.

- Piekło kobiet objawia się tym, że wiele tysięcy kobiet ma kilkadziesiąt kilometrów do najbliższego ginekologa. Kobiety nie dostają recepty na tabletkę „dzień po”, bo lekarz zasłania się klauzulą sumienia. Polki mogą jechać do Czech, na Słowację, do Pasewalku, by usunąć ciążę zgodnie z prawem, bo w większości krajów można to zrobić do 12. tygodnia ciąży – mówiła Małgorzata Prokop-Paczkowska. – Tysiące kobiet przychodziło na protesty przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Alimenty ściągać będziemy tak jak ściągane są podatki, restrykcje karne będą, ale nie będziemy wsadzać alimenciarzy do więzienia – kontynuowała polityk Wiosny Biedronia.

Kandydatka Wiosny do Parlamentu Europejskiego przyznała także, że prezydent Szczecina Piotr Krzystek jest konserwatystą i nie powoła w Urzędzie Miasta stanowiska ds. równouprawnienia. Jednocześnie polityk nie potrafiła wskazać sukcesów działania Bogny Czałczyńskiej, czyli pełnomocnika marszałka województwa ds. równości:

- Holender! Albo się nie przygotowałam, albo nie znam takich sukcesów. Mam nadzieję, że one będą - mówiła Prokop-Paczkowska.

„Nauczyciele nie mogą się cofnąć”

Tematem rozmowy był także trwający od 8 kwietnia protest nauczycieli w Polsce. Małgorzata Prokop-Paczkowska deklarowała, że Wiosna ma dla nauczycieli konkretną propozycję finansową i mają oni zarabiać minimum 3500 złotych brutto. Liderka lewicowego ugrupowania skrytykowała także Bartosza Arłukowicza za zabranie głosu podczas piątkowego wiecu poparcia dla nauczycieli, który miał miejsce na placu Solidarności. Jak i kiedy protest może się zakończyć?

– Nauczyciele nie mogą się cofnąć, nie mogą ustąpić. Młodzież i rodzice jakoś sobie poradzą. Dzieci można przygotowywać w domów do egzaminów – mówiła polityk. – Niestety, moim zdaniem rząd się nie ugnie, a poświęci nauczycieli, bo przedstawiciele inteligencji to nie jest stuprocentowy elektorat PiS – dodała.

Małgorzata Prokop-Paczkowska jest kandydatką partii Wiosna do Parlamentu Europejskiego z trzeciego miejsca. Liderką listy jest Anita Kucharska – Dziedzic, aktywistka z województwa lubuskiego.