Przebudowa mostu kolejowego Siekierki-Neurüdnitz oraz kameralny zespół apartamentowy w Rewalu walczą o wygrane w cenionym konkursie architektonicznym Property Design Awards 2022. Oba projekty wyszły spod deski kreślarskiej niewielkiego szczecińskiego biura projektowego MXL4. Co ciekawe, do tej pory niewiele inwestycji z Pomorza Zachodniego otrzymało nominacje w tym ogólnopolskim plebiscycie. „To pokazuje, jak rzadko współczesna architektura zachodniopomorska zostaje zauważona w skali kraju” – uważa architekt Tomasz Maksymiuk, współzałożyciel biura MXL4.

Historia biura MXL4 rozpoczyna się w 2004 roku, kiedy to trzech absolwentów Politechniki Szczecińskiej postanawia otworzyć własną pracownię. Są nimi architekci Norbert Białek, Tomasz Maksymiuk oraz Jerzy Szparadowski.

Pierwsze wygrane konkursy i realizacje

W parze z początkowymi latami działalności szły pierwsze wygrane ogólnopolskie konkursy. Docenione zostały m.in. projekty Pomnika Wydarzeń Grudzień’70-Sierpień’80 w Szczecinie (tzw. „Ścieżki Życia”), Kampusu Akademii Rolniczej, zagospodarowania centrum w Rewalu, a także Molo w Niechorzu oraz Ratusza w Rewalu.

– Niestety, poza rewalskim deptakiem z zamykającym go charakterystycznym tarasem widokowym, żaden z pozostałych projektów nie doczekał się realizacji – przyznaje Tomasz Maksymiuk.

Kilka lat później biuro MXL4 otrzymuje kolejne nagrody i wyróżnienia. Wówczas docenione zostały projekty Basenu Olimpijskiego (dziś Floating Arena), Teatru Polskiego, Muzeum Morskiego. Natomiast zrealizowany został zwycięski projekt przebudowy Opery na Zamku w Szczecinie. Co ciekawe, w tym czasie architekci projektowali również dużo obiektów sportowych, basenów, hal czy stadionów.

Kameralna atmosfera i nietuzinkowe realizacje

W 2022 roku MXL4 to już mikroprzedsiębiorstwo, które tworzy 7-8 osobowy zespół. Jak podkreśla Tomasz Maksymiuk, „w architekturze pozwala to już na realizację niemałych inwestycji przy zachowaniu kameralnej atmosfery”. Jedną ze specjalności szczecińskiej pracowni są obiekty turystyczne i towarzyszące im przestrzenie publiczne. Potwierdzają to obie nominacje w konkursie Property Design Awards 2022 – o czym poniżej.

­– Poza tym projektujemy również budynki mieszkalne. Obecnie na naszych deskach projektowych mamy jeden, nietuzinkowy – mówi architekt T. Maksymiuk. Architekci z niecierpliwością oczekują również realizacji kolejnego w ich portfolio budynku sądu. Będzie to zarazem kolejna przebudowa historycznego obiektu.

– To są zawsze bardzo trudne inwestycje. Szczególnie, gdy tak jak w tym przypadku, dotyczy to bardzo znanego obiektu w reprezentacyjnej części szczecina – dodaje tajemniczo T. Maksymiuk.

Most w Siekierkach najlepszą przestrzenią publiczną?

Wracając do konkursu Property Design Awards 2022 wyjaśnijmy, że do nagród nominowane są najlepsze komercyjne i publiczne projekty w Polsce. To prestiżowe wyróżnienie dla twórców-architektów, ale również wykonawców i inwestorów. Szczecińskie MXL4 otrzymało podwójne wyróżnienie, a to za sprawą ich dwóch projektów.

W kategorii „Przestrzeń publiczna” nominowany został przebudowany na potrzeby ruchu turystycznego nieczynny most kolejowy Siekierki-Neurüdnitz. Biuro MXL4 zaproponowało, aby wykorzystać malownicze położenie oraz zapas nośności i dobudować ponad mostem dwupoziomową platformę widokową o wysokości 10 m, będącą miejscem odpoczynku i schronienia turystów. Dobrane rozwiązania materiałowe wpisały obiekt w krajobraz oraz maksymalnie ograniczyły koszty eksploatacji.

Kameralny obiekt, który konkuruje z inwestycyjnymi gigantami

Drugim, wyróżnionym projektem szczecińskiego biura, jest rewalski zespół apartamentowy LoveSea. To kameralny i ekonomicznie zaprojektowany obiekt, który w finale konkursu i kategorii „Hotel” konkuruje z inwestycjami z najwyższej budżetowej półki, jak krakowski AC Hotel by Mariott, Hampton by Hilton w okolicy krakowskiego lotniska czy Crystal Mountain w Wiśle.

„Jego siła wynika z bardzo indywidualnie zaprojektowanych rozwiązań i dużego nacisku na wpisanie go w istniejącą zieleń” – tłumaczy Tomasz Maksymiuk. To zespół dwóch budynków, z których każdy został „rozrzucony” między istniejącymi drzewami.

„Samodzielne wejścia i przesunięcia względem siebie apartamentowych modułów zapewniają niezależność i intymność. Górne tarasy obudowane są ażurowymi, drewnianymi przesłonami. Zabudowę uzupełniają altany rekreacyjne oraz parking” – czytamy w opisie inwestycji. Współautorkami nominowanych projektów są architektki Aleksandra Cegielska oraz Iga Gontarz. „Chciałbym im bardzo podziękować. Szczególnie przyczyniły się do wysokiej jakości tych projektów” – podkreśla Tomasz Maksymiuk.

Mała rozpoznawalność zachodniopomorskiej architektury i architektów

Architekci z MXL4 obie nominacje postrzegają jako „szansę na promocję współczesnej architektury Pomorza Zachodniego. Tomasz Maksymiuk wspólnie z Jerzym Szparadowskim od kilku lat działają w szczecińskim oddziale Stowarzyszenia Architektów Polskich. Projektanci zauważają, że poziom lokalnej instytucji wzrósł w ostatnich latach, ale rozpoznawalność zachodniopomorskiej architektury i twórców jest „ciągle bardzo mała”.

Zdaniem Tomasza Maksymiuka, w zmianie tej sytuacji pomóc mogą media oraz samorządy. Zwiększy to nie tylko popularność architektury i jej twórców, ale „wzmocni również poczucie świadomości i dumy mieszkańców z regionu, w którym żyją”.

Niewielu nominowanych z Pomorza Zachodniego

– Sam fakt zauważenia projektowanych przez nas inwestycji postrzegamy jako duże wyróżnienie. Zarówno dla naszego zespołu, jak i całego środowiska architektonicznego Szczecina – dodaje architekt Maksymiuk.

Niewiele inwestycji z Pomorza Zachodniego otrzymało nominacje w plebiscycie Property Design Awards. Do tej pory w gronie wyróżnionych znalazły się Centrum Dialogu Przełomy (2017), Nabrzeże Starówka (2018) czy rozbudowa Centrum Handlowego Galaxy (2018). – To pokazuje, jak rzadko współczesna architektura zachodniopomorska zostaje zauważona w skali kraju – uważa szczeciński architekt. – Sytuacja jest niecodzienna. Szczególnie, kiedy tak nieduża pracowania jak nasza, w konkurencji z największymi i najbardziej renomowanymi biurami w kraju, uzyskuje w jednym roku aż dwie nominacje.

Ogłoszenie zwycięzców – którzy zostaną wybrani na podstawie głosowania Czytelników oraz Jury – nastąpi 27 stycznia 2022 roku podczas uroczystej gali wręczenia nagród Property Design Awards 2022 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.