Senator Tomasz Grodzki, szczeciński parlamentarzysta, będzie kandydatem zjednoczonej opozycji na marszałka Senatu. Informacje przekazała dzisiaj „Gazeta Wyborcza”, ale w politycznych kuluarach o kandydaturze Grodzkiego mówiło się już od kilku tygodni. – Oczywiście, to byłoby miłe, ale musimy poczekać na oficjalne informacje. Jestem lekarzem, więc bardzo na poważnie traktuję wszelkie tajemnice – tak polityk skomentował pogłoski w rozmowie z Onetem. Posiedzenie Senatu odbędzie się 12 listopada.

Prof. Tomasz Grodzki z rekomendacją od całej opozycji

Prof. Tomasz Grodzki jest senatorem drugą kadencję, wcześniej był radnym Platformy Obywatelskiej w szczecińskiej radzie miasta oraz dyrektorem szpitala w Zdunowie. W ostatnich tygodniach głośno było o tym, że szczeciński polityk otrzymał od rządu PiS propozycję objęcia teki ministra zdrowia. O tym, że prof. Grodzki jest na liście potencjalnych kandydatów na marszałka Senatu mówiło się nieoficjalnie już tydzień temu. Jak dowiedział się portal wSzczecinie.pl na giełdzie nazwisk było trzech kandydatów, ale Grodzki miał największe poparcie innych ugrupowań parlamentarnych, czyli Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dotychczasowy kandydat na marszałka – Bogdan Borusewicz – ma być wicemarszałkiem izby wyższej parlamentu.

Politolodzy: sytuacja może być dynamiczna

Rekomendacja dla Grodzkiego, w czasie tak gorącego sporu politycznego, to duży indywidualny sukces polityka ze Szczecina. Czy senator obejmie funkcję marszałka jeszcze nie wiadomo, bo tak naprawdę większość senacka opozycji jest bardzo niepewna, a politycy Prawa i Sprawiedliwości prowadzą bieżące rozmowy na temat możliwych transferów politycznych.

– To jest taka sytuacja, że trzeba uważnie obserwować czy opozycja utrzyma większość. Może być dynamicznie – mówi prof. Łukasz Tomczak, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego. – Prof. Grodzki zdobył imponujący wynik w wyborach, nominacja na marszałka Senatu to niewątpliwie przełom w jego politycznej karierze. Być może to właśnie osoba o takim autorytecie, także zawodowym, była potrzebna jako kandydat „ponad podziałami”. To człowiek, który nie powinien budzić kontrowersji nawet wśród politycznych przeciwników – dodaje prof. Tomczak.

"To wielki autorytet"

– Profesor Tomasz Grodzki to wielki autorytet, rozważny polityk i świetny lekarz. Jestem przekonany, że jest najlepszym kandydatem zjednoczonej opozycji na funkcję marszałka Senatu. Parlamentowi należy przywrócić odpowiednią rangę i szacunek dla obowiązującego prawa. Myślę, że Senat pod przewodnictwem prof. Grodzkiego przywróci demokratyczne zasady do naszego parlamentu – komentuje Arkadiusz Marchewka w rozmowie z wSzczecinie.pl

W październikowych wyborach parlamentarnych Tomasz Grodzki zdobył blisko 125 tysięcy głosów, pokonując kandydatkę PiS Małgorzatę Jacynę-Witt.