„Mój Arfik” - taki tytuł nosi nowa książka o jednym z najpopularniejszych polskich zespołów dziecięcych. To wyjątkowa pozycja, gdyż ma aż 60 współautorów! Jej premiera odbędzie się w sobotę, 18 stycznia 2020, w Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

– Od dawna marzyliśmy, by powstała książka o Arfiku. Nie znaleźliśmy pisarza, który nie będąc bezpośrednio związany z naszym zespołem, odpowiednio głęboko przeniknąłby temat, równocześnie zachowując zdrowy dystans – tłumaczy ideę książki Ryszard Leoszewski, założyciel i lider Arfika. – Trudno pisać o sobie samym, ale, jak sugeruje jedna z naszych najnowszych piosenek: „Kto mnie lepiej zna, niż znam siebie ja?”. Zatem Arfik napisał o Arfiku! Zarówno my, czyli Basia i Rysiu, jak i sześćdziesiąt małych i dużych arfików, bo miały na to ochotę, bo ciągle im mało, bo niosą arfikową atmosferę przez swoje życie, a przy butach wciąż mają skrzydełka.

– 30-, 40-latkowie opowiadają, jaki był nasz zespół kiedyś, gdy nie było na świecie smartfonów, Internetu i galerii handlowych. A dzisiejsze kilku- i nastolatki przedstawią Arfik współczesny – dodaje Barbara Stenka, związana z zespołem od 1997 r. – Ciekawi byliśmy, czy te arfiki bardzo się od siebie różnią? Czy w ogóle mają jeszcze coś wspólnego – choćby jedną, jedyną nutę, emocję, rytuał czy cel?

Ważny dla szczecińskiej tożsamości kulturalnej wykonawca

Ponad 250-stronicowa książka powstała staraniem Szczecińskiej Agencji Artystycznej, Miasta Szczecina i Stowarzyszenia Aktywności Kulturalnej „Gamba” w ramach projektu „Scena Detaliczna 2019”.

– Cieszymy się, że udało nam się w ten sposób utrwalić wiedzę o kolejnym istotnym dla szczecińskiej tożsamości kulturalnej wykonawcy – mówi Anna Lemańczyk, dyrektor Szczecińskiej Agencji Artystycznej. – Do tej pory wydaliśmy parę książek nt. tutejszego big-beatu, wsparliśmy także publikację wydawnictw o Helenie Majdaniec i Filipinkach. Arfik to reprezentant nieco bliższych nam czasów, ale z pewnością zasługujący już na swoją monografię – dodaje.

Premiera w sobotę

Premiera książki odbędzie się w najbliższą sobotę, 18 stycznia, o godz. 16:00 w Małej Scenie w Szczecińskiej Agencji Artystycznej (al. Wojska Polskiego 64).

 Jaki kształt będzie miało to wydarzenie? – Chcemy, żeby była to forma spotkania-rozmowy, dlatego ustawimy krzesła w koło. Całość poprowadzi Małgorzata Frymus  – zapowiada Ryszard Leoszewski. – Zaśpiewamy kilka piosenek z gitarą i będzie parę występów na scenie – duety mama z córką, brat z siostrą – zachęca.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, udział w spotkaniu jest możliwy po uprzednim zgłoszeniu na adres e-mail: j.matura@saa.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Książkę w cenie 30 zł będzie można nabyć podczas jej premiery, a w późniejszym czasie – w siedzibie SAA .