W nocy z środy na czwartek (2/3 czerwca), kamery prezentujące przez całą dobę panoramę Szczecina, zarejestrowały krótki, intensywny rozbłysk nad EC Pomorzany. Okazuje się, że doszło tam do zwarcia instalacji elektrycznej, wywołanego przez... kunę. System zabezpieczeń zadział prawidłowo i transformator został w trybie awaryjnym wyłączony.

 

Zdarzenie nagrały kamery LanTech Networks. Film pokazujący ujęcia z kilku miejsc w mieście, można zobaczyć poniżej:

Co było przyczyną rozbłysku? Czy doszło wówczas do awarii. O wyjaśnienia poprosiliśmy w Zespole Elektrowni Dolna Odra - PGE GiEK S.A., do którego należy EC Pomorzany.

– 3 czerwca 2021 r. ok. godz. 00:22 w EC Pomorzany nastąpiło zwarcie instalacji elektrycznej jednego z bloków energetycznych, w wyniku przedostania się kuny na szynoprzewody transformatora. Zdarzenie nie miało wpływu na produkcję energii elektrycznej i ciepła w Elektrociepłowni Pomorzany, ponieważ zwarcie nastąpiło na instalacji niepracującego wówczas bloku. Układ zabezpieczeń zadziałał prawidłowo, wyłączając transformator w trybie awaryjnym. Systemy zabezpieczeń oraz układy rezerwowego zasilania są tak zaprojektowane, aby wyłączenie jednego urządzenia z ruchu nie spowodowało sytuacji zagrażającej odstawieniem bloków energetycznych – informuje Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Z poważniejszą awarią w EC Pomorzany zmagano się na początku lutego. Problemy z dostawami ciepła dotknęły wówczas około 30 tys. szczecinian. Przyczyną była zamarzająca woda w kanale elektrociepłowni.