Bezpłatne zestawy higieniczne od dzisiaj znajdziemy we wszystkich szczecińskich ekoportach oraz szaletach miejskich. Zakład Usług Komunalnych przygotował też specjalny film edukacyjny, z którego dowiemy się, w jaki sposób wypełnić obowiązek związany z posiadaniem psa.

Niestety, jak często widać po szczecińskich trawnikach czy chodnikach, nie wszyscy właściciele psów wywiązują się z obowiązku sprzątania po swoich pupilach. Wielu nie odstrasza nawet potencjalna kara grzywny, sięgająca nawet 500 zł.

- Zachęcam do tego, by zadbać o naszą wspólną przestrzeń i sprzątać po swoich pupilach. To naprawdę nic trudnego, nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga dużego wysiłku. Chcielibyśmy wszystkich do tego zmobilizować i im to ułatwić. Dlatego też, od dzisiaj, darmowe zestawy do sprzątania będą do odebrania we wszystkich naszych Ekoportach, czyli przy ulicach: Arkońskiej, Firlika, Górnej, Dworskiej, Helskiej, Gdańskiej, Leszczynowej oraz Kołbackiej - mówi Tomasz Wawrzyńczak, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie. - Dodatkowo takie same zestawy będą dostępne we wszystkich miejskich szaletach oraz w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Warto też przypomnieć, że w całym mieście mamy ponad 140 dystrybutorów, w których również znajdziemy takie zestawy.

Pakiety higieniczne służące do sprzątania psich odchodów to biodegradowalne worki foliowe lub papierowe. Zebrane do nich, za pomocą dołączonej łopatki nieczystości, należy sprzątnąć i wyrzucić do kosza. Można korzystać ze zwykłych koszy publicznych. Jeśli nie mamy takiego zestawu, można też wykorzystać inną dostępną torebkę.

- Chcielibyśmy, by te podstawowe informacje dotarły do wszystkich mieszkańców, zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób starszych. Przygotowaliśmy dlatego film informacyjny, który umieszczony zostanie w Internecie oraz w mediach społecznościowych – dodaje Wawrzyńczak.