To był kiedyś bardzo popularny program telewizyjny. Pojedynki dwóch drużyn, z udziałem znanych aktorów, sportowców czy dziennikarzy, którym przewodzili znakomici pianiści, obserwowały tysiące telewidzów. „Śpiewające fortepiany” gościły na antenie Dwójki w latach 2001-2005, ale idea ta jest kontynuowana. Show pod taką nazwą będzie można zobaczyć już 7 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach.

Muzyka i humor

W telewizyjnym wydaniu rywalizujące drużyny miały za zadanie rozszyfrować zagadki muzyczne. Głównie było to odgadywanie piosenek po fragmencie tekstu bądź muzyki, a następnie wspólne śpiewano całe utwory. Artystom, oprócz kapitanów drużyn (pianistów Czesława Majewskiego i Janusza Tylmana), towarzyszył zespół Malina Kowalewski Band.

Teraz „Śpiewające fortepiany” mają inną formułę, ale nadal jest to bardzo atrakcyjne rozrywkowe widowisko z dużą dawką humoru i anegdot!

Znane utwory i świetni soliści

W repertuarze koncertu, który 7 października odbędzie się w MOK-u znalazły się bardzo znane utwory klasyczne (m.in. z dorobku Rossiniego, Bacha, Mozarta czy Chopina), musicale („Skrzypek na dachu”, „My Fair Lady”) i światowe szlagiery („New York”, „Oczi cziornyje”) w wykonaniu znakomitych solistów. Wśród nich są m.in.: Joanna Stefańska-Matraszek (sopran) z Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Ireneusz Miczka (baryton), znany z Gliwickiego Teatru Muzycznego, w którym pełni także rolę asystenta reżysera spektakli.

Pianista Violetty Villas oraz autor setek piosenek

Co najważniejsze, muzyczne widowisko poprowadzą i zagrają w nim, pianiści, którzy „Śpiewające fortepiany” współtworzyli na początku poprzedniej dekady. Mowa o Czesławie Majewskim, który uznanie zdobył przede wszystkim za sprawą występów w telewizyjnym Kabarecie Olgi Lipińskiej (jako pan Czesio), a wcześniej, w latach 70. pracował jako dyrygent w warszawskim Teatrze na Targówku. Współpracował również ze Stołeczną Estradą i był kierownikiem muzycznym Teatru Komedia w Warszawie, a następnie Teatru Syrena. Poza tym pełnił też rolę pianisty towarzyszącego Violetcie Villas i Irenie Santor.

Z kolei Janusz Tylman, pochodzi z Włocławka, jest autorem muzyki do filmów i seriali (m.in. „Ślubnej gorączki”), spektakli teatralnych, a także musicali, wystawianych w polskich teatrach oraz Stanach Zjednoczonych czy Szwecji. Skomponował setki piosenek dla dorosłych i dzieci. Głównie jest pianistą wykonującym muzykę rozrywkową, ale w swoim repertuarze ma także utwory klasyczne. Będzie można je usłyszeć właśnie podczas koncertu w Policach.

Zapowiada się zatem bardzo zróżnicowany i przyjemny wieczór. Tym bardziej, że artyści będą zapewne zachęcali także publiczność do wspólnego śpiewania znanych tematów... Bilety na ten program są jeszcze dostępne m.in. na stronie bilety.fm. Ich koszt to 30 – 40 zł. Koncert rozpocznie się o godz. 17:00.