Ponad 40 okrętów wojennych z całego świata przypłynie w najbliższy weekend do Szczecina. Jednostki wezmą udział w portowej fazie morskich manewrów BALTOPS 2017. Część okrętów udostępni swój pokład zwiedzającym. Dodatkową atrakcją będą pokazy sprzętu wojskowego na Łasztowni.
PROGRAM BALTOPS 2017

1. Zawinięcie okrętów do portu w Szczecinie od 31 maja do 2 czerwca 2017.

2. Wypłynięcie okrętów z portu w Szczecinie 4 czerwca 2017.

3. Zwiedzanie pokładów okrętów:
a) Okręty polskie zacumowane przy nabrzeżach przy ulicy Jana z Kolna: 1, 2 i 3 czerwca w godzinach: 10:00 - 12:00 i 13:00 - 18:00.
b) Okręty zagraniczne zacumowane przy nabrzeżach przy ulicy Jana z Kolna: 2 i 3 czerwca w godzinach: 13:00 - 16:00.
c) Okręty polskie i zagraniczne zacumowane przy nabrzeżach w porcie Szczecin: 3 czerwca w godzinach: 13:00 - 16:00.

4. Koncerty i nabożeństwo ekumeniczne na otwartej klapie wyładowczej okrętu typu LUBLIN (ORP Gniezno) zacumowanym przy Nabrzeżu Pasażerskim:
a) 2 czerwca 2017 (piątek)
16:00 - 17:00 Dair (irlandzka muzyka folkowa)
17:15 - 18:15 Qftry (muzyka szantowa)
18:30 - 19:30 Stonehenge (irlandzka muzyka folkowa)

b) 3 czerwca 2017 (sobota)
15:00 - 15:45 Nabożeństwo ekumeniczne
16:00 - 17:15 Cafe Rico (muzyka świata)
17:30 - 18:45 Stary Szmugler (muzyka szantowa)
19:00 - 20:15 Atlantyda (muzyka szantowa)

5. Pokaz sprzętu wojskowego na Łasztowni (w pobliżu Trasy Zamkowej)
2 i 3 czerwca 2017, godz. 12:00 – 20:00
a) drużyna piechoty zmotoryzowanej wraz z wyposażeniem indywidualnym i zespołowym,
b) sekcja strzelców wyborowych wraz z wyposażeniem,
c) KTO Rosomak 30 mm ARMATA MK-44 BUSHMASTER,
d) KTO Rosomak M-3,
e) KTO Rosomak WEM (wóz ewakuacji medycznej),
f) KTO Rosomak „S”,
g) KTO Rosomak WRT (wóz rozpoznania technicznego).

6. Strefy gastronomiczne na ulicy Jana z Kolna i ulicy Zbożowej na Łasztowni.
2 czerwca 12:00-18:00 i 3 czerwca 2017 10:00 – 18:00

Szczecin po raz pierwszy jest gospodarzem międzynarodowych ćwiczeń wojskowych BALTOPS, organizowanych corocznie przez NATO na wodach Morza Bałtyckiego. W dniach 1 – 3 czerwca zaplanowano fazę portową tegorocznych manewrów. W tym czasie przy szczecińskich nabrzeżach zacumuje ponad 40 okrętów wojennych. W naszym mieście gościć będziemy jednostki z m.in. Belgii, Estonii, Norwegii, Niemiec, Szwecji, Francji, Litwy, Wielkiej Brytanii, Danii.

Wpływające do Szczecina okręty, zgodnie z praktykowanym w naszym mieście morskim ceremoniałem, przedstawiciele 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i Centrum Żeglarskiego powitają uroczyście na Stacji Pilotów przy ul. Światowida. Powitania będą polegać na wymianie sygnałów dźwiękowych, odtworzeniu hymnów bander i pokłonie banderowym – opuszczeniu do połowy masztu i podniesieniu flagi polskiej w towarzystwie flag NATO i Szczecina.

Zwiedzanie okrętów

Mieszkańcy i turyści część cumujących w Szczecinie jednostek będą mogli zwiedzić. Pokłady zostaną udostępnione zwiedzającym zgodnie z następującym harmonogramem:

1 czerwca (czwartek) do 3 czerwca (sobota) w godz. 10.00 – 12.00 oraz 13.00 – 18.00 – pokłady okrętów polskiej Marynarki Wojennej zacumowane przy Wałach Chrobrego,

2 czerwca (piątek) w godz. 13.00 – 16.00 – pokłady wybranych okrętów zagranicznych zacumowanych przy Wałach Chrobrego,

3 czerwca (sobota) w godz. 13.00 – 16.00 – pokłady wybranych okrętów zacumowanych przy Wałach Chrobrego i w porcie handlowym.

Na co zwrócić uwagę?
Z jednostek Marynarki Wojennej RP w Szczecinie zobaczymy pięć trałowców (ORP Mamry, ORP Wicko, ORP Dąbie, ORP Mielno i ORP Wdzydze) oraz dwa okręty transportowo-minowe: ORP Gniezno (długość ok. 96 metrów) i ORP Kraków. 

W Szczecinie zacumują też olbrzymi (ponad 150 metrów długości) brytyjski niszczyciel rakietowy Dragon, belgijski okręt dowodzenia oraz wsparcia logistycznego – Godetia (91 metrów długości) oraz holenderski okręt wsparcia -Mercuur.

Przybędzie też szwedzka „niewidzialna” korweta Nykoeping. Niestety nie będzie można jej zwiedzać. Jednak gdy będzie wpływała do miasta, warto dobrze przyjrzeć się zaskakującej bryle tego okrętu, na której nie dostrzeżemy żadnych krzywizn. Dzięki takiej budowie jednostkę dużo trudniej wykryć przy pomocy radarów.



Pokazy na Łasztowni
Wizyty na pokładach wojennych okrętów to nie wszystko. - Prócz tego szef sztabu 12. brygady zmechanizowanej ppłk Dariusz Wojtkowiak poinformował Urząd Miasta Szczecin o planowanym w dniach 2 i 3 czerwca (piątek i sobotę) w godz. 12.00 - 20.00 pokazie sprzętu wojskowego na Łasztowni (w pobliżu Trasy Zamkowej) – informuje Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy miasta ds. żeglarstwa i turystyki.

Szczecinianie i turyści będą mogli zobaczyć:

- drużynę piechoty zmotoryzowanej wraz z wyposażeniem indywidualnym i zespołowym,

- sekcję strzelców wyborowych wraz z wyposażeniem,

- KTO Rosomak 30 mm ARMATA MK-44 BUSHMASTER,

- KTO Rosomak M-3,

- KTO Rosomak WEM (wóz ewakuacji medycznej),

- KTO Rosomak „S”,

- KTO Rosomak WRT (wóz rozpoznania technicznego).

Jak informuje Owsik-Kozłowski, podczas manewrów po dwóch stronach Odry utworzone zostaną dwie strefy gastronomiczne, w których będzie można kupić jedzenie i napoje.



Zmiany w organizacji ruchu już od 31 maja
W związku z wydarzeniem od środy (31 maja) od godz. 00:01 do poniedziałku (5 czerwca) do godz. 5.00 obowiązywać będzie czasowa organizacja ruchu. Jezdnia ul. Jana z Kolna na odcinku od zjazdu z Trasy Zamkowej do Kapitanatu Portu zostanie odgrodzona od nabrzeża zaporami drogowymi. Sama ul. Jana z Kolna będzie przejezdna w obu kierunkach z ograniczeniem prędkości jazdy do 40 km/h. Istniejące zatoki autobusowe i postojowe zlokalizowane wzdłuż nabrzeża zostaną wyłączone z ruchu ogólnego.

Na Łasztowi zamknięta dla ruchu ogólnego zostanie ul. Zbożowa od skrzyżowania z ul. Spichrzową.

Załogi zwiedzą Szczecin

18,5 tys. kajzerek, 4,3 tys. bochenków chleba i 3,2 tys. pączków – tyle sztuk wypieków dostarczone zostanie podczas lądowej części ćwiczeń na pokłady goszczących w Szczecinie okrętów. Jak zaznacza Owsik-Kozłowski, codzienna poranna dostawa pieczywa – choć nie jest wymagana – jest praktyką stosowaną w Szczecinie także podczas finałów regat The Tall Ships Races. Żołnierze marynarek wojennych zwiedzą też Szczecin, m.in. Centrum Dialogu Przełomy czy szczecińską Filharmonię. Przwidziano dla nich także wycieczki autokarowe, zwiedzanie schronu przy dworcu PKP czy zajęcia sportowe. Oprócz tego członkowie załóg okrętów podczas wizyty w Szczecinie będą mogli za darmo poruszać się komunikacją miejską.

O manewrach BALTOPS
Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej, obrony przed atakami okrętów nawodnych z udziałem środków powietrznych oraz operacji desantu morskiego. Ćwiczenia potrwają do 18 czerwca i zakończą się w Kilonii (Niemcy). Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo STRIKFORNATO (SFN). Polska występuje w roli państwa-gospodarza.