Będzie można zobaczyć np. jak wyglądało wyposażenie amerykańskiego żołnierza podczas operacji Pustynna Burza i dowiedzieć się jak bezpiecznie korzystać z broni. Klub Strzelecko-Kolekcjonerski M16 i Stowarzyszenie Stołczyn po sąsiedzku zapraszają do Wartowni przy ul. Nad Odrą 18 na I Kolekcjonerskie spotkanie po sąsiedzku.

- Pokażemy broń, wyposażenie oraz mundury będące częścią prywatnej kolekcji członków naszego stowarzyszenia. Trudno powiedzieć, co będzie najciekawsze dla odwiedzających. Zobaczyć będzie można np. słynnego kałasznikowa, polski karabinek Tantal czy bardzo rzadko spotykany karabin M16A2. Będzie też trochę broni krótkiej – mówi Damian Ziółkowski z Klubu Strzelecko-Kolekcjonerskiego M16.

Spora część kolekcji zostanie pokazana w pełnym kontekście. Broń będą prezentować członkowie klubu ubrani w mundury z okresu, w którym była ona wykorzystywana i z oryginalnym wyposażeniem. Np. będzie można porównać jak amerykański żołnierz wyglądał podczas wojny w Zatoce Perskiej z początku lat 90., a jak dekadę później podczas „Operation Iraqi Freedom”.

Będzie też czas i okazja, żeby na spokojnie porozmawiać z członkami klubu. Nie tylko o historii broni z prezentowanej kolekcji, ale też na bardziej praktyczne tematy.

- Naszym celem statutowym jest edukacja i również tym zajmiemy się podczas spotkania w Wartowni. Pewnie w niedzielę część osób będzie miała okazję pierwszy raz wziąć do ręki broń. Przede wszystkim pokażemy jak bezpiecznie się z nią obchodzić. Poinformujemy też, co trzeba zrobić, by uzyskać pozwolenie na jej posiadanie czy też jak później należy ją przechowywać. Chcemy odbudować kulturę posiadania broni. Przełamać negatywne stereotypy, które narosły wokół tego tematu – mówi Damian Ziółkowski.

Kolekcjonerską wystawę broni będzie można oglądać w niedzielę 10 marca, od 10 do 14. W Wartowni na Stołczynie przy ul. Nad Odrą 18.

Klub Strzelecko-Kolekcjonerski M16 czyni starania, by w pobliskim schronie otworzyć strzelnicę.