To świetna okazja, by lepiej poznać Szczecin. W ten weekend odbędą się aż trzy ciekawe spacery z przewodnikami miejskimi. Udział we wszystkich jest bezpłatny.

W sobotnie przedpołudnie (18 maja) można się wybrać na spacer śladami PRL. To w ramach powracającego cyklu Szczecińskich Spacerów Miejskich, które od maja do września będą odbywać się co sobotę o godz. 11:00. Wycieczki nie tylko w języku polskim, ale również niemieckim i angielskim będą prowadzić wykwalifikowani przewodnicy miejscy.

Na pierwszą zaprasza Justyna Machnik, która oprowadzi po mieście autorskim szlakiem „Szczecin śladami PRL”. Spacer będzie połączony z wizytą w pierwszym szczecińskim muzeum PRL-u, które przewodniczka przygotowała na zaledwie 18 m2. Udało się jej zgromadzić olbrzymią liczbę oryginalnych przedmiotów z czasów PRL. W łazience stoi słynna pralka Frania, w dużym pokoju można usiąść przy kawie w charakterystycznym koszyczku przed telewizorem Neptun z ogromnym kineskopem, a później przejść do gabinetu prominenta i przybić pieczątkę przy biurku identycznym jak te w komitecie wojewódzkim PZPR. A to tylko mała część przygotowanej ekspozycji.

Sam spacer, jak czytamy w zapowiedzi, to trzygodzinna tematyczna przechadzka po Śródmieściu (głównie aleją Wojska Polskiego i ulicą Jagiellońską), w którym szarzyzna Polski Ludowej mieszała się z rozrywką i kulturalnym ożywieniem. Trochę dalej od typowych zabytków, zdecydowanie bliżej do socrealistycznej architektury, miejsc, gdzie kupowało się paprykarz szczeciński, słuchało big-beatu, stało w kolejkach za konfekcją. Należna uwaga zostanie poświęcona mozaikom i neonom. Uczestnicy spaceru mogą też liczyć na wiele retro niespodzianek.

Sobotni spacer „Szczecin śladami PRL” rusza z placu Szarych Szeregów. Start o godz. 11:00. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują darmowe bilety, które w piątek można odebrać w Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza 20. W spacerze może uczestniczyć do 40 osób.

Po Pogodnie

Z kolei w sobotę wieczorem (18 maja) wraz z przewodnikiem będzie można pospacerować po Pogodnie. Na wycieczkę szlakiem „Pogodnym” i zwiedzenie historycznej części tego osiedla zapraszają twórcy Galerii „muzeum” szczecińskiej pocztówki i fotografii. Uczestnicy poznają zarówno historię budynków, jak i ludzi, którzy mieszkają/-li w jednym z najpiękniejszych miejsc Szczecina. Spacer poprowadzi miejska przewodniczka Polina Wierzchowiec. Zbiórka o godz. 18:30 przed budynkiem Stowarzyszenia Pogodniak przy ul. Krasickiego 6 (od ul. Ostrawickiej). Udział jest bezpłatny. Więcej tutaj

Po Pomorzanach

Równie ciekawa wycieczka szykuje się w niedzielę, 19 maja. Z okazji 2. urodzin Szczecińskiego Bazaru Smakoszy zaplanowano spacer po Pomorzanach z alternatywnym przewodnikiem miejskim Przemkiem Głową, który oprowadzi po swoich rodzinnych rejonach. Uczestnicy poznają m.in. historię browaru, szpitala czy artystów licznie zamieszkujących lub pracujących na Pomorzanach (od Rudzika do Lumpa). Start o 11:11. Zbiórka na terenie OFF Mariny przy ul. Chmielewskiego 18. Udział jest bezpłatny. Szczegóły można znaleźć tutaj