Jak wyglądało życie wikingów? Co wyróżnia flagi państw skandynawskich i z czego składają się najsłynniejsze szwedzkie potrawy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć podczas o Pikniku Skandynawskiego, który już w najbliższy weekend (18 – 19 maja) odbędzie się w Alei Kwiatowej.

Piknik Skandynawski zakończy obchody Dni Skandynawskich w Szczecinie. W weekend w Alei Kwiatowej zaplanowano mnóstwo atrakcji, które przybliżą szczecinianom kulturę krajów nordyckich, tj. Szwecji, Norwegii, Danii.

Na miłośników skandynawskiej literatury czekać będzie specjalna Strefa Czytelniana – w przytulnym, skandynawskim wnętrzu bajki dzieciom będzie czytał duszek Ciepluszek, a rodzicie będą mogli zrelaksować się przy skandynawskich kryminałach. W trakcie Pikniku działać też będzie stoisko studentów skandynawistyki, przy którym będzie można podszlifować nieco języki obce.

Sobota z Pippi

W sobotę (18 maja) do Szczecina przypłynie sama Pippi Pończoszanka, która zawładnie piknikową sceną i opowie o swoich dalekomorskich przygodach. Pippi sprowadzi także wikingów, z którymi dzieci będą mogły spotkać się podczas interaktywnej bajki. Wspólnie z rudowłosą bohaterką najmłodsi stworzą flagi krajów skandynawskich oraz zatańczą zumbę, którą poprowadzi…renifer!

Szwedzkie przysmaki i walki średniowiecznych wojów

Z kolei niedziela zapowiada się bardzo kulinarnie. Przez cały dzień w Alei Kwiatowej będą powstawać skandynawskie przysmaki. W menu: Rulla Med Sill - pszenne bułki ze śledziem; Kottbullar - tradycyjne szwedzkie klopsiki oraz Risgrynsgrot - skandynawski pudding z cynamonem i migdałami. Oczywiście odwiedzający Piknik będą mogli wszystkiego spróbować!

Po degustacji przyjdzie czas na prezentację uzbrojenia i strojów z wczesnego średniowiecza, opowieści o życiu średniowiecznych wojów oraz pokazy ich walk, oczywiście w pełnym uzbrojeniu. Tego dnia dzieci będą mogły także wziąć udział w warsztatach klejenia koników szwedzkich i nauczą się zaplatania wikińskich warkoczyków.

W oba dni, 18 i 19 maja, w Alei Kwiatowej zaprezentują się też wystawcy ze skandynawskimi ofertami. Piknik będzie można odwiedzać w godzinach 11:00 – 17:00. Wstęp wolny.