Pikieta mająca być wyrazem solidarności z mieszkańcami Białorusi i ich pragnieniem wolności i sprawiedliwości odbędzie się w środę, 12 sierpnia, na pl. Lotników w Szczecinie. Początek zaplanowano na godz. 19:00.

Manifestacja jest organizowana przez Białorusinów mieszkających w Szczecinie i ich przyjaciół. Spotkanie na pl. Lotników ma wesprzeć protestujących na Białorusi.

Tysiące ludzi od kilku dni wychodzą na ulice białoruskich miast, ponieważ nie uznają wyników wyborów prezydenckich, które odbyły się na Białorusi w minioną niedzielę. Oficjalnie ogłoszono, że po raz 6. zwyciężył urzędujący od 26 lat Alaksandr Łukaszenka, zdobywając ponad 80% głosów. Z kolei jego największa konkurentka – Swiatłana Cichanouska – miała otrzymać około 10 % głosów. Białorusini w te dane nie wierzą. Niezależne sondaże exit poll i wyniki wyborów w zagranicznych okręgach również pokazują, że podane przez Centralny Komitet Wyborczy liczby nie są zgodne z prawdą, a Cichanouska wygrywa z miażdżącą przewagą.

Do rozpędzenia manifestacji białoruska władza wysłała wojsko i milicję. Użyte zostały środki specjalne, w tym: gaz łzawiący, armaty wodne, granaty hukowe i gumowe kule. Oficjalnie potwierdzono śmierć jednego z protestujących. Zatrzymano tysiące osób, a dziesiątki trafiły do szpitali.

Swiatłana Cichanouska podjęła decyzję o opuszczeniu kraju. Aktualnie przebywa na Litwie.

– Ale Białoruś nie poddaje się i dalej wychodzi na pokojowe protesty. Nie bądźmy obojętni! Wykażmy swoją solidarność z mieszkańcami Białorusi i ich pragnieniem Wolności i Sprawiedliwości! – zachęcają organizatorzy do udziału w środowej pikiecie.

Manifestacja została uzgodniona z Urzędem Miasta oraz szczecińską policją.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/370726550580234/