Już w czwartek (19 września) do Szczecina wpłyną pierwsze jednostki marynarek wojennych, które będą stacjonować w naszym mieście z okazji 20-lecia Korpusu NATO w Szczecinie. W weekend ich pokłady zostaną udostępnione dla zwiedzających.

Pierwszym okrętem, który zacumuje przy szczecińskich nabrzeżach będzie ORP Poznań. U stóp Wałów Chrobrego powinien pojawić się w czwartek, 19 września, około godz. 15.00. ORP Poznań będzie jedną z większych jednostek, które wpłyną do Szczecina z okazji 20-lecia Korpusu NATO. Okręt wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych w Świnoujściu, należącym do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Przeznaczony jest do transportu żołnierzy desantu ze sprzętem i pojazdami, stawiania min morskich (jednorazowo zabiera 130 min) oraz ewakuacji ludzi.

Od godz. 10.00 w piątek (20 września) tuż obok zaczną cumować m.in. polski trałowiec ORP Drużno, łotewski niszczyciel min LTAN Talivaldis, niemiecki okręt testowy FGS Wielheim, duński poszukiwacz min HDMS MSF4, wielozadaniowy okręt wsparcia HDMS MSD 6. Największą jednostką będzie duński oceaniczny okręt patrolowy/fregata HDMS Thetis.

Duńska fregata ze względu na większe zanurzenie będzie cumowała przy nabrzeżu Rosyjskim w szczecińskim porcie. Pozostałe okręty będą stacjonowały przy Wałach Chrobrego. Łącznie możemy spodziewać się w Szczecinie 9 jednostek. Większość okrętów pozostanie w naszym mieście do wtorku, 24 września.

Okręty udostępnią swoje pokłady mieszkańcom i turystom. Jednostki będzie można zwiedzać w sobotę (21 września) w godz. 12:00 – 21:30 oraz w niedzielę (22 września) od 10:00 do 17:00. O tym, co jeszcze będzie się działo w weekend na Wałach Chrobrego wraz ze szczegółowym programem opisywaliśmy w naszym tekście: „F-16, duńska fregata, polskie oraz niemieckie Leopardy i wiele innych militariów. Dużo do oglądania podczas święta Korpusu NATO”.

Okręty, które przypłyną do Szczecina:

- Oceaniczny Okręt Patrolowy/Fregata HDMS Thetis

- LTAN "Talivaldis" (Łotwa)

- ORP "Drużno" (trałowiec - Polska)

- FGS "Wielheim" (poszukiwacz min - Niemcy)

- HDMS MSF1 (poszukiwacz min - Dania)

- HDMS "Saltholm" (jednostka wielozadaniowa - Dania)

- BNS "Bellis" (poszukiwacz min - Wielka Brytania)

- HNoMS "Rauma" (poszukiwacz min – Norwegia)

- Okręt transpotowo-minowy ORP Poznań (Polska)