Targi Rzemiosła i Rękodzieła, a wcześniej mnóstwo bezpłatnych warsztatów. Tak w skrócie zapowiada się weekend na Pogodnie. W piątek rozpoczęła się tu pierwsza edycja Dni Rzemiosła i Rękodzieła.

Weekendowe wydarzenie ma przybliżyć mieszkańcom pracę lokalnych rzemieślników i rękodzielników. Zwłaszcza tych ostatnich w Szczecinie nie brakuje. Rada Osiedla Pogodno już od prawie trzech lat cyklicznie organizuje świąteczne jarmarki rękodzieła, na których zawsze gości około 100 lokalnych rękodzielników. Stąd też pomysł na pierwszą edycję Dni Rzemiosła i Rękodzieła.

W najbliższą sobotę, 9 czerwca, będzie można nie tylko zobaczyć, ale również poćwiczyć różne techniki rękodzielnicze. W godz. 12:00-18:00 w siedzibie Stowarzysznia Pogodniak przy ul. Krasickiego 6 zaplanowano szereg otwartych dla mieszkańców warsztatów.

– Na pewno warte uwagi są zajęcia z rzeźby w drewnie, mydle, zajęcia z koronki czółenkowej, masy porcelanowej czy haftu – wymienia Paweł Wierzchowiec, prezes Stowarzyszenia Pogodniak, które jest współorganizatorem wydarzenia. Na miejscu będzie można spróbować także lepienia w glinie albo masie solnej. Ponadto odbędą się m.in.: zajęcia fotograficzne, malarskie, rysunkowe.

Jak podkreślają organizatorzy: – Rzeźba w glinie i w mydle świetnie relaksuje, pobudza wyobraźnię, daje niezwykłe możliwości tworzenia w trzech wymiarach, rozwijając wyobraźnie przestrzenną, a także uczy cierpliwości.

Z kolei w niedzielę, 10 czerwca, zaplanowano Targi Rzemiosła i Rękodzieła. Odbędą się one w godz. 10:00-14:30 na pl. im. W. Pawłowskiego przy ul. Brodzińskiego na Pogodnie.

– Na niedzielnych targach prezentowane będą prace lokalnych twórców. Impreza będzie połączona z zabawą dla najmłodszych. W planach m.in. balony, balony wodne, kredowisko, przedstawienie – zapowiada Wierzchowiec.

W oba dni zaplanowano też koncert „Baśniowa podróż z piosenką” w wykonaniu zespołu młodzieżowego. Ponadto będzie okazja obejrzeć bogatą kolekcję szczecińskich pocztówek. – W galerii "muzeum" szczecińskiej pocztówki prezentowane są oryginalne pocztówki i zdjęcia od 1880 roku do współczesności. Kolekcja liczy około 400 pocztówek i zdjęć. Ciekawostką są ramy, w których są one prezentowane, gdyż są to ramy okienne pochodzące z kamienicy Loitzów, czyli Liceum Plastycznego – opowiada Paweł Wierzowiec.

Udział w Dniach Rzemiosła i Rękodzieła jest bezpłatny.

Organizatorami są Stowarzyszenie Pogodniak oraz Rada Osiedla Pogodno.