Z okazji 175-lecia otwarcia linii kolejowej Berlin – Szczecin, w piątek 15 marca było można przejechać się ze Szczecina do Polic historycznym niemieckim pociągiem prowadzonym przez lokomotywę parową.

Przyjazd parowozu do Szczecina wzbudził ogromne zainteresowanie. Mimo godzin pracy, w piątek po godz. 11:00 na Dworzec Główny przybyły tłumy mieszkańców. Wśród nich szczęśliwcy, którym udało się zdobyć bezpłatne bilety na przejazd na trasie Szczecin – Police. (Ponad 100 darmowych biletów rozeszło się w środę w zaledwie godzinę.)

Historyczny skład dotarł do Szczecina z Berlina. Zabytkowy parowóz ciągnął 11 wagonów, poza pasażerskimi, również historyczny wagon towarowy i restauracyjny. Po wymianie pasażerów – ci z Niemiec wybrali się na zwiedzanie Szczecina – pociąg pojechał do Polic, a stamtąd w podróż powrotną do stolicy Niemiec.

Piątkowy przejazd parowozu na trasie Berlin – Szczecin – Police – Szczecin – Berlin został zorganizowany z okazji 175. rocznicy otwarcia linii kolejowej Szczecin – Berlin. Miało to miejsce 16 sierpnia 1843 roku. Ruch był na niej tak duży, że po 30 latach dobudowano drugi tor. Po II wojnie światowej został on jednak rozebrany i wywieziony do Związku Radzieckiego w ramach reparacji wojennych.