Gościem tego odcinka Pana od książek była Sylwia Trojanowska, pisarka, ale też coach i trenerka biznesu. Rozmawialiśmy tuż przy Odrze, naprzeciwko Starej Rzeźni.

Autorka właśnie wydała nową powieść „Sekrety i kłamstwa”. Książka ta otwiera cykl (trylogię, a może tetralogię), którego wyrazistym tłem jest Szczecin. Powieść poświęcona jest relacjom rodzinnym, pamięci, traumie, a przede wszystkim – wpływowi wielkiej historii na życie człowieka. Sama akcja powieści dzieje się głównie w szczecińskich Podjuchach, w dwóch perspektywach czasowych: współczesnej i tej z okresu drugiej wojny światowej.

Oprócz powieści i inspiracji do niej, porozmawiałem z Sylwią Trojanowską o jej pracy zawodowej i tym, za co Szczecin kochamy, choć dalej nie za wiele o nim wiemy.

 

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – krytyk literacki i komiksowy. Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. W latach 2014-2018 pełnił funkcję sekretarza w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Redaktor naczelny portalu o popkulturze BETONiarka.net. Członek Stowarzyszenia POP-ART. Pracownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Zobacz na fb: Pan od książek