Marek Stelar, szczeciński autor kryminałów, był moim gościem w cyklu Pan od książek. Spotkaliśmy się w pięknej przestrzeni parku Żeromskiego, u podnóża pomnika Adama Mickiewicza. Rozmawialiśmy o warunkach potrzebnych do pisania, albo raczej ich braku, o planach wydawniczych i oczywiście o Szczecinie.

Stelar ma za sobą już jedną trylogię, a ostatni tom drugiej wyjdzie niedługo. Są to kryminały, które w dużym stopniu ukazują pracę policji. Akcję swoich powieści sytuuje w Szczecinie, choć bohaterowie podróżują również do innych miejsc. Dzięki architektonicznemu wykształceniu oddaje dobrze topografię miasta. To powoduje, że można pokusić się o spacer śladami bohaterów jego powieści, do czego zachęcam.

Postacie konstruowane przez Stelara są często niejednoznaczne i trudno je szufladkować. Świat w jego powieściach ma wiele odcieni szarości. To jeden z elementów budujących napięcie w książkach. A inne? Np. miłość i ironia. Zapraszam do zapoznania się z autorem i jego twórczością.

 

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – krytyk literacki i komiksowy. Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. W latach 2014-2018 pełnił funkcję sekretarza w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Redaktor naczelny portalu o popkulturze BETONiarka.net. Członek Stowarzyszenia POP-ART. Pracownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Zobacz na fb: Pan od książek