Tym razem w cyklu Pan od książek gościliśmy w kluboksięgarni FiKa. Rozmawiałem z właścicielką, księgarką, a przede wszystkim pasjonatką książek – Małgorzatą Narożną.

FiKa powstała cztery lata temu. Początkowo mieściła się w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie. Parę miesięcy temu „przeprowadziła” się na al. Jana Pawła II. W ostatnich dniach zmieniła lokalizację na tej ulicy o 33 kroki.

Samo miejsce to nie tylko punkt sprzedaży książek. FiKa przyciąga m.in. dzieci na wiele atrakcyjnych warsztatów i spotkań autorskich. Wokół księgarni powstało również pewne środowisko, co widoczne jest w napotykanych autorach, przewodnikach miejskich, którzy często spędzają tam czas.

Małgorzata Narożna jest pasjonatką książek, przede wszystkim literatury dziecięcej. Ten segment wydawniczy od ok dekady wspaniale rozwija się w Polsce, co widoczne jest choćby na półkach FiKi. To jednak tylko część wątków poruszonych w tej rozmowie.

 

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – krytyk literacki i komiksowy. Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. W latach 2014-2018 pełnił funkcję sekretarza w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Redaktor naczelny portalu o popkulturze BETONiarka.net. Członek Stowarzyszenia POP-ART. Pracownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Zobacz na fb: Pan od książek