Wizyta w gabinecie prezydenta miasta, zwiedzanie potężnego schronu pod magistratem, spacer śladami szczecińskich gryfów – m.in. takie atrakcje z okazji Nocy Muzeów przygotowano w szpinakowym pałacu.

Szczeciński magistrat po raz kolejny włącza się w organizację Nocy Muzeów. Niedostępne na co dzień zakamarki szpinakowego pałacu będzie można zobaczyć w najbliższą sobotę, 20 maja, w godz. 19:00 – 23:00.

- Wycieczka po gmachu obejmuje wizytę w gabinecie prezydenta miasta, zwiedzanie zabytkowej biblioteki oraz zejście do podziemnego schronu – wymienia Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta.

W prezydenckim gabinecie, w którym do dziś zachowało się oryginalne neobarokowe umeblowanie, m.in. biurko, krzesła, szafa i zegar, na zwiedzających będzie czekać jego gospodarz – prezydent Szczecina Piotr Krzystek. W tym miejscu zainteresowani obejrzą też wystawę dokumentów z 1945 r. Ekspozycja zatytułowana „Początki polskiego Szczecina” specjalnie na tę okazję została przygotowana przez Archiwum Państwowe. Następnie zwiedzający udadzą się do reprezentacyjnej sali bibliotecznej, w której znajduje się bogaty księgozbiór poświęcony historii Szczecina.

Zwiedzanie potężnego schronu

Wycieczka zakończy się zejściem do podziemnego schronu, w którym będzie można zobaczyć m.in. komorę filtrowentylacyjną. Podziemia pod budynkiem Urzędu Miasta zajmują powierzchnię około 700m2, z czego 400m2 to powierzchnia użytkowa. Schron jest w stanie pomieścić około 500 osób.

- Zwiedzanie będzie odbywać się w grupach 15-20-osobowych. Początek w sobotę, 20 maja, o godz. 19.00. Zbiórka przed głównym wejściem do Urzędu Miasta - informuje rzecznik Urzędu Miasta.

Spacer śladami gryfów
Dodatkową atrakcją, którą przygotowano z okazji Nocy Muzeów to wycieczka „Śladem szczecińskich gryfów” z przewodnikiem Szymonem Jeżem. Autor książki „Gryfy w Szczecinie” pokaże zainteresowanym, gdzie w pobliżu magistratu można znaleźć wizerunki legendarnych stworów. Pierwszy spacer śladami gryfów startuje również o godz. 19:00. Następne będą się odbywały co 45 minut. Zbiórka przy ul. Felczaka 9 (vis-à-vis Urzędu Skarbowego).

Europejska Noc Muzeów w Szczecinie odbędzie się już po raz dwunasty. O pozostałych atrakcjach możecie przeczytać tutaj