Wspólne kolędowanie, scenki jasełkowe i występy artystyczne. 6 stycznia już po raz dziewiąty ulicami Szczecina przemaszeruje Orszak Trzech Króli. Start w samo południe spod gmachu Urzędu Miasta przy pl. Armii Krajowej.

W tym roku szczeciński Orszak Trzech Króli przejdzie dłuższą trasą niż w roku poprzednim. O godz. 12:00 korowód wyruszy spod gmachu magistratu i będzie kierował się na pl. Orła Białego. Uczestnicy przejdą al. Jana Pawła II, następnie przez pl. Lotników, pl. Żołnierza Polskiego i ul. Staromłyńską. W zlokalizowanej przy katedrze stajence królowie złożą dary i oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus.

Na plac Armii Krajowej organizatorzy zapraszają już od godz. 11:30. Wtedy rozpocznie się formowanie Orszaku. Uczestnikom będą rozdawane korony, śpiewniki i nalepki. Zaplanowano też występy i pokazy artystyczne oraz śpiewanie kolęd. W samo południe ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga poprowadzi modlitwę Anioł Pański, po której, przy dźwiękach kolęd, trzej królowie i ich orszaki wyruszą do betlejemskiej stajenki. O godz. 14:30 w katedrze odbędzie się msza św., na którą zaproszeni są przede wszystkim uczestnicy Orszaku.

Podczas wydarzenia wolontariusze będą zbierali pieniądze do puszek, które zostaną przekazane na rzecz Domu Samotnej Matki w Poczerninie. Tak jak w roku poprzednim zaplanowano też akcję „Pieluszka dla Jezuska”, podczas której zbierane będą pieluchy dla dzieci samotnych matek.

Ogólnopolskie hasło tegorocznego Orszaku to: „Odnowi oblicze ziemi”, które ma przypomnieć pamiętne słowa Jana Pawła II. Wydarzenie zostanie zorganizowane w ponad 750 miejscowościach w Polsce, a także poza jej granicami.

Odbywające się 6 stycznia Święto Objawienia Pańskiego, potocznie nazywane Świętem Trzech Króli, to jedno z najstarszych świąt katolickich. Kościół obchodzi je od IV wieku.

Szczeciński Orszak organizują rodziny, uczniowie i nauczyciele ze Szkół Salezjańskich w Szczecinie, SP w Będargowie, Liceum Katolickiego w Szczecinie, SP Nr 8 w Szczecinie, SP Nr 63 w Szczecinie, SP Nr 69 w Szczecinie oraz harcerze. Patronami Honorowymi zostali Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga oraz Prezydent Miasta Szczecina Piotr Krzystek.

 

PROGRAM RAMOWY ORSZAKU:

Godz. 11:30 Rozpoczęcie formowania Orszaku na placu Armii Krajowej, rozdawanie koron i śpiewników, śpiew kolęd moderowany ze sceny na pl. Armii Krajowej, występy i pokazy grup dzieci i młodzieży

Godz. 12:00 Rozpoczęcie Orszaku, przemówienia Patronów Orszaku

Godz. 12:15-13.15 Przemarsz Orszaku aleją Jana Pawła II do pl. Orła Białego, wspólne śpiewanie kolęd, udział w scenach jasełkowych odgrywanych na trasie Orszaku

Godz. 12.45 Wspólne kolędowanie prowadzone przez dziecięce zespoły muzyczne na scenie - stajence na placu Orła Białego przy Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba

Godz. 13:15 Złożenie darów przez trzech króli wraz z orszakami królewskimi na scenie - stajence na placu Orła Białego przy Bazylice i dalsze wspólne kolędowanie

Godz. 14.15 Zakończenie imprezy na placu Orła Białego.

O godzinie 14.30 zostanie odprawiona Msza św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba, na którą szczególnie zaproszeni są uczestnicy Orszaku.