Szczecińskie TBS ogłosiło przetarg na gruntowną przebudowę oficyn przy ul. Bolesława Śmiałego 34, 35 i 36. Powstaną tam m.in. mieszkania o podwyższonym standardzie dla osób starszych, zazieleni się podwórze, a na dachu jednej z kamienic będzie można uprawiać mały ogródek.

 

To kolejny etap prac modernizacyjnych w śródmiejskim kwartale wyznaczonym ulicami: Krzywoustego, Śmiałego, Chodkiewicza oraz Piastów. Co dokładnie jest planowane?

Najwięcej zmian w oficynie przy Bolesława Śmiałego 34

W oficynie nr 34 na parterze powstanie świetlica środowiskowa, która ma być miejscem spotkań i integracji mieszkańców tej okolicy. Na piętrach zaplanowano 18 w pełni wykończonych mieszkań (1- i 2-pokojowych), zaprojektowanych z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych. Funkcjonowanie ułatwi im też winda, dostosowana również dla osób poruszających się na wózkach.

Winda wjedzie również na dach. Mieszkańcy będą mogli uprawiać na nim rośliny. Ułatwi to drewniana konstrukcja w formie pergoli. Po przykryciu jej szkieletu płytami (np. z poliwęglanu) zamieni się ona w szklarnię.

Oficyny przy Bolesławach Śmiałego 35 i 36 oraz podwórze

Windy powstaną też w dwóch sąsiednich oficynach. Łącznie przewidziano w nich 23 lokale. W większości będą to mieszkania dwupokojowe lub trzypokojowe.

Wszyscy mieszkańcy będą mogli odpoczywać na nowo zagospodarowanym podwórzu. Rosnące tam już drzewa zostaną zachowane, a dodatkowo planowane są nowe nasadzenia. Będą to rośliny niskie i średniowysokie, ze szczególnych uwzględnieniem atrakcyjnych o każdej porze roku roślin zimozielonych i okrywowych. Na podwórzu pojawią się też elementy małej architektury.

Efekt końcowy w 2023 roku

– Przebudowa oficyn przy B. Śmiałego będzie finansowana z środków własnych Szczecińskiego TBS, Funduszu Dopłat (dotacja dla Gminy Miasto Szczecin), pożyczki finansowej z EBI w ramach środków z EFIS. Planowany termin zakończenia to prac kwiecień 2023 rok. Obecnie spółka Szczecińskie TBS jest na etapie szukania wykonawcy tej inwestycji – informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.

Oferty w przetargu na modernizację oficyn można składać do 3 lutego. Na przeprowadzenie wszystkich prac wykonawca będzie miał blisko 2 lata (660 dni) od daty przekazania placu budowy.