Jaki wpływ muzyka Moniuszki wywiera na nas 200 lat od urodzin tego kompozytora? Czy współcześni twórcy mogą w niej znaleźć coś dla siebie? Festiwal Moniuszko Inspiration! organizowany w Operze na Zamku może być odpowiedzią na te pytania. Podczas siedmiu wydarzeń, zapisanych w jego programie, muzycy zinterpretują dzieła Moniuszki w bardzo różnych konwencjach – od baletu, przez jazz i klasykę do muzyki ludowej.

– Ta muzyka jest prosta, płynąca prosto z serca. Moniuszko był człowiekiem bardzo skromnym, pokornym i wierzącym. Mam wrażenie, że ta muzyka właśnie prosto z jego serca wypływała, a my postaramy się to przekazać – mówi Małgorzata Bornowska, kierownik chóru Opery na Zamku, zapowiadając wykonanie utworów religijnych kompozytora, które nastąpi 7 listopada w kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha.

To jedyny koncert z całego programu Moniuszko Inspiration, który odbędzie się poza Operą na Zamku.

Cały festiwal rozpoczął się w niedzielę od prezentacji „Wieczoru baletów polskich”. W środę, 6 listopada, zaplanowano wieczór jazzowy w wykonaniu Sylwestra Ostrowskiego i Jazz Brigade wraz z wokalistką Deborah Brown, a w piątek (8 listopada) zespół Szczecinianie i kapela PoPieronie pokażą spektakl „Verbum nobile – szlachetne słowo honoru”.

Z kolei 9 listopada na głównej scenie Opery na Zamku wystąpi Aleksandra Kurzak wraz z Markiem Ruszczyńskim. Artystka zaprezentuje specjalny recital, w którym znajdą się między innymi pieśni oraz aria „Halki” z III aktu, a także jej wielkie kreacje, czyli arie np. z „Gianni Schicchi” czy „Nieszporów sycylijskich”.

10 listopada – na zakończenie festiwalu – odbędzie się Międzynarodowa Gala Operowa, podczas której wystąpi czworo solistów: szczecińska sopranistka Joanna Tylkowska-Drożdż oraz trzech śpiewaków, uczestników tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.

Bilety na poszczególne koncerty dostępne w sprzedaży na stronie Opery na Zamku.