Zabudowa podzamcza to najdłużej ciągnący się serial inwestycyjny w Szczecinie. Do zagospodarowania pozostał wciąż duży teren pomiędzy nowym budynkiem Grupy Orbis (w miejscu Arkony) a Basztą Panieńską. Wytyczono tam cztery działki, skupione wokół planowanego pośrodku Rynku Warzywnego. Każda z nich ma prywatnego inwestora z określonymi planami, ale nadal nie weszły one w fazę realizacji.

Właściciele działek na razie niechętnie dzielą się szczegółami dotyczącymi planów zagospodarowania poszczególnych kwartałów. Do tej pory zajmowali się przede wszystkim uzyskiwaniem niezbędnych dokumentów. Chodzi zarówno o pozwolenia na budowę, jak i pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na przeprowadzenie zalecanych prac archeologicznych (działki zlokalizowane są na terenie stanowiska archeologicznego).

Kwartał nr 2 – dwugwiazdkowy hotel

Właścicielem działki przy ul. Panieńskiej, zlokalizowanej najbliżej Baszty Siedmiu Płaszczy, jest spółka B&B Hotels. To międzynarodowa sieć ekonomicznych, dwugwiazdkowych hoteli, z korzeniami we Francji. Na szczecińskim podzamczu zapowiadali budowę hotelu z garażem podziemnym i lokalami usługowymi.

W sierpniu 2019 r. wojewódzki konserwator zabytków wydał pozwolenie na przeprowadzenie robót budowlanych z terminem ważności do dn. 31 grudnia 2024 r. Żadne prace jeszcze nie ruszyły. Nie przeprowadzono tam też badań archeologicznych.

– Decyzję określającą rodzaj i zakres niezbędnych badań archeologicznych wydano już kilkukrotnie w związku ze zmianami wprowadzanymi w dokumentacji projektowej (m.in. w roku 2019, 2020, 2021). Od niektórych decyzji inwestor się odwołał. Obecnie czekamy na kolejne rozstrzygnięcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – informuje Aleksandra Hamberg-Federowicz, st. specjalista w Wydziale Inspekcji Zabytków Nieruchomych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Do dnia dzisiejszego nie wpłynął wniosek o pozwolenie na prowadzenie badań archeologicznych.

Kwartał nr 3 – zabudowa mieszkaniowo-usługowa

To działka tuż przy zaplanowanej do wyburzenia łącznicy Trasy Zamkowej. Między już istniejącymi ulicami – Mała Odrzańska, Kłodna – i planowanymi – Rybaki, Rynek Warzywny. Tutaj właścicielem jest spółka Pod Zamkiem 24. Dysponuje on już pozwoleniem na zabudowę mieszkalno-usługową, ale w lipcu 2021 r. złożył wniosek o sporządzenie aneksu do umowy. Trwają prace archeologiczne.

Wojewódzki konserwator zabytków wydał w styczniu 2019 roku pozwolenie na przeprowadzenie robót budowlanych (zmienione później decyzją z marca 2020 roku). Termin ważności pozwolenia upływa z końcem 2022 roku.

Kwartał nr 5 – zabudowa mieszkalno-usługowa

Podobnie wygląda pomysł na zagospodarowanie kwartału przy ul. Panieńskiej, sąsiadującego z nową inwestycją Grupy Orbus. Tutaj też mają powstać budynki mieszkalne z usługami w parterze. Właścicielem była do tej pory spółka Apartamenty pod Zamkiem, która dysponuje pozwoleniem na budowę.

Inwestycja powinna zostać zrealizowana do 29 listopada 2024 roku. Inwestor otrzymał już decyzję określającą rodzaj i zakres niezbędnych badań archeologicznych (z września 2018 r.). Powinien teraz wystąpić z wnioskiem o ich realizację.

– Taki wniosek do dnia dzisiejszego nie wpłynął do WUOZ w Szczecinie – mówi jednak Aleksandra Hamberg-Federowicz.

Kwartał nr 6 – zabudowa mieszkalno-usługowa

Spółka Apartamenty pod Zamkiem od lat władała również sąsiednią działką, położoną bliżej Nabrzeża Wieleckiego, między ulicami: Odrzańską, Rybaki, Rynkiem Warzywnym i Środową. Termin jest ten sam. Do końca listopada 2024 roku ma tam stanąć zabudowa mieszkalno-usługowa.

– Decyzję określającą rodzaj i zakres niezbędnych badań archeologicznych wydano w lutym 2019 r. – informuje Aleksandra Hamberg-Federowicz.

W tym przypadku właściciel działki również nie złożył jeszcze stosownego wniosku do WUOZ.

Rynek Warzywny

W środku zarośniętego dziś terenu na Podzamczu, mieścił się najstarszy targ w Szczecinie. Jak czytamy w internetowej encyklopedii miasta (pomeranica.pl), plac ten na początku nosił nazwę Rynku Rybnego. Od XVIII wieku był to już Rynek Warzywny.

Miasto chce go w przyszłości odtworzyć. Ma być częścią projektu czterech placów Starego Miasta. Obok pl. Orła Białego, Rynku Siennego i Rynku Nowego (na razie pełni funkcję parkingu).