Na filarze Trasy Zamkowej, przy bulwarach na Łasztowni, pojawił się mural nawiązujący do „Gwiezdnych Wojen”. Autorem pracy jest Maciej „Kreda” Jurkiewicz. Kompozycja powstała w ramach miejskiego programu „Street Art Szczecin 2021".

 

– Projekt złożyłem wspólnie z Polską Fundacją Przeciwdziałania Uzależnieniom, z którą od dawna współpracuję. PFPU na bulwarach organizuje od kilku lat różne inicjatywy społeczne. Cała otoczka z nimi związana krąży wokół „Gwiezdnych Wojen”, choćby ich hasło – „Przejdź na jasną stronę mocy”. Dlatego mural też będzie nawiązywał do tego uniwersum – mówił nam autor – Maciej „Kreda” Jurkiewicz ­– jeszcze przed rozpoczęciem malowania.

Do realizacji w ramach programu „Street Art Szczecin 2021” wybrano 5 projektów murali. Wszystkie sfinansowane zostały z budżetu miasta kwotą 30 tys. zł.

Zmieni się łącznie pięć ścian

Przemysław Błejzyk (SAJNER), na zaproszenie Piotra Pauka, wykonał przy ul. Powstańców Wielkopolskich 46 na Pomorzanach pracę pn. „Pejzaż”. Kompozycja Mariusza Warasa przy ul. Kolumba 12 nawiązuje zarówno do „Gwiezdnych Wojen”, jak i śródmiejskiego układu ulic w Szczecinie. Mural Dominika Rutkowskiego na najwyższym schronie w Szczecinie (Stołczyn, Kościelna 35), jest natomiast uhonorowaniem historii pobliskiej huty.

Trwają jeszcze prace nad ostatnim muralem, który powstanie przy ul. Dębogórskiej 10 na północy Szczecina. Autorem pracy zgłoszonej przez Dom Kultury Skolwin jest Krzysztof Bitka.

Było 19 pomysłów na murale

Do miejskiego konkursu zgłoszono w tym roku 19 wniosków. Zespół ekspertów przeanalizował je pod kątem wartości artystycznej, wartości warsztatowej oraz jakości i czytelności przekazu. Niezbędna była też pozytywna opinia odpowiedniej Rady Osiedla.

„Street Art Szczecin 2021” to kontynuacja miejskiego programu, w ramach którego zrealizowano wcześniej 7 innych murali.