Miasto ma już gotową koncepcję i przygotowuje się do ogłoszenia przetargu. Nowe przedszkole zostanie wybudowane przy ul. Przygodnej na Gumieńcach i będzie mogło pomieścić 350 dzieci. W przyszłym roku w Szczecinie powstanie też nowy żłobek, który zapewni opiekę nad blisko setką najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

 

Nowe przedszkole przy ul. Przygodnej ma być nowoczesnym i funkcjonalnym obiektem. Placówka pomieści 350 dzieci, znajdzie się w niej również wydzielona część dla 30 dzieci w wieku żłobkowym.

Sala „doświadczenia świata”, ścieżka sensoryczna, ogród warzywny

Budynek będzie miał dwie kondygnacje, windę oraz otwarte wewnętrzne atrium. Oddziały przedszkolne rozlokowane będą po 7 na parterze i piętrze. Na parterze znajdzie się także oddział klubu dziecięcego z wydzielonym osobnym wejściem.

– Wszystkie sale dla dzieci zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt do ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych, jak chociażby „magiczny dywan”, monitory interaktywne, a także inne zabawki. W przedszkolu znajdzie się dodatkowo sala „doświadczenia świata” wyposażona w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów dzieci – zapowiada Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

Ponadto obiekt będzie posiadał pełne zaplecze kuchenno-socjalne, zaplecze socjalne personelu pomocniczego i porządkowego (z częścią magazynowo-techniczną), salę wielofunkcyjną z teleskopowymi trybunami i z dedykowanym zapleczem, salę sportową, pomieszczenia administracyjne, zaplecze dla nauczycieli z salą konferencyjną.

– Budynek będzie energooszczędny, m.in. poprzez zastosowanie instalacji grzewczej z wykorzystaniem paneli słonecznych, pompy ciepła czy też oświetlenia typu LED. Zainstalowany zostanie w nim rozbudowany system monitoringu oraz kontroli dostępu – dodaje Zieliński.

Na zewnątrz wybudowane zostaną boisko wielofunkcyjne oraz place zabaw ze ścieżką sensoryczną i górką saneczkową. Przewidziano również ogród warzywno-kwiatowy jako przestrzeń do edukacji ekologicznej najmłodszych. Zaplanowano też ogólnodostępny parking przeznaczony dla rodziców (z kontrolą dostępu) oraz plac gospodarczy z miejscami parkingowymi dla personelu i dostawców.

Inwestycja będzie realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj.

Nowe miejsca w żłobkach

Poza inwestycją przy ul. Przygodnej, miasto planuje również zaadaptować na potrzeby miejskiego żłobka lokal przy ul. Kusocińskiego 2.

– Wybór lokalizacji został poprzedzony przeprowadzeniem szczegółowych analiz, które m.in. wykazały, że lokal w którym działalność rozpocznie nowa placówka, położony jest w obszarze intensywnie rozwijających się osiedli, a co za tym idzie istnieje tam duże zapotrzebowanie na tego typu miejsca. Dodatkowo, o wyborze właśnie tego miejsca świadczy również fakt, iż placówka zostanie zlokalizowana w dobrze skomunikowanej, centralnej części miasta – tłumaczy Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta.

Nowa placówka ma pomieścić 88 dzieci. Jak zapowiada Zieliński, żłobek powstanie w przyszłym roku. Na jego budowę miasto otrzyma od rządu 2,6 mln zł w ramach konkursu Maluch+ 2021. Łączny koszt utworzenia nowego żłobka szacowany jest na 4,1 mln zł.