Nowe osiedle powstało na terenie dawnego Fortu Prusy w Szczecinie. Dziś, tj. 17 lipca br., odbyło się uroczyste zakończenie budowy, a lokatorzy odebrali klucze do swoich nowych mieszkań.

W historycznym zakątku

To kolejna inwestycja TBS Prawobrzeże na terenach, na których w XVIII wieku powstał Fort Prusy. Pierwsze budynki mieszkalne w rejonie ulic Kusocińskiego, Sowińskiego i Głowackiego spółka oddała do użytku w 2010 roku. Budowa nowego osiedla rozpoczęła się na początku ubiegłego roku. Na działce o powierzchni ponad 7 tys. m2 stanęły kolejne trzy budynki. W sumie znalazło się w nich 95 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej ponad 5 tys. m2, średni metraż mieszkania to 53 m2. W ramach inwestycji wykonano także chodniki, alejki, ławeczki, plac zabaw dla dzieci, miejsca parkingowe oraz wiaty na rowery.

Inwestycja położona jest na terenie objętym ochroną konserwatorską w zakresie historycznej struktury przestrzennej. Z tego względu dwa istniejące narożne budynki ceglane poddane zostały kompleksowej renowacji i adaptowano je na trzy lokale użytkowe o pow. 190 m2 każdy.

– Ta lokalizacja należy do jednej z cenniejszych w Szczecinie. Dużo zieleni, dobrze skomunikowana, blisko centrum i uczelni wyższych – mówił podczas otwarcia osiedla prezydent Szczecina Piotr Krzystek. – Mieszkania budowane przez nasze „tebesy” są dobrą alternatywą dla szczecinian, którzy z różnych powodów nie mogą skorzystać z ofert deweloperskich – zachwalał.

95 mieszkań pod klucz

Mieszkania zostały przygotowane w standardzie pod klucz. Te na parterze mają dostęp do ogródków przydomowych, z kolei każdy lokal powyżej parteru jest wyposażony w balkon lub taras. Jak informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa, wszystkie znalazły już swoich najemców.

– Wszystkie mieszkania były dostępne w formie partycypacji. Kwota udziału w kosztach budowy lokalu wynosiła 30% i wynosiła ok. 1500 zł za m2. Najemcy musieli też spełnić kilka innych warunków m.in. wykazać się odpowiednimi dochodami, nie posiadać tytułu prawnego do lokalu na terenie Szczecina i wpłacić kaucję – wymienia rzecznik. – Stawka czynszu najmu wynosi ok. 14 zł/m². Oprócz czynszu najemcy ponoszą opłaty związane z dostawą ciepła na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wody zimnej, odprowadzania kanalizacji, wywozu śmieci i dostaw energii elektrycznej. Dostawa wszystkich mediów jest w pełni opomiarowana, co oznacza, że najemca płaci wyłącznie za media zużyte w jego lokalu – dodaje.

Budowa osiedla pochłonęła około 28,2 mln zł. Inwestycja była finansowana z Banku Gospodarstwa Krajowego, wpłat partycypantów oraz środków Gminy Miasto Szczecin. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budowlane Ciroko ze Szczecina.