Staramy się, by atrakcje festiwalu Pyromagic nie koncentrowały się tylko wieczorem, gdy zapadnie zmrok, ale żeby na Wałach Chrobrego i Łasztowni działo się znacznie więcej przez cały dzień – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska. Stąd też poza zachwycającymi pokazami sztucznych ogni na odwiedzających festiwal fajerwerków czekać będą takie nowości jak całodzienna strefa klubowa, festiwal Splash of Colors czy pokazy skoków „na bombę”.

Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic 2017 startuje już w piątek, 11 sierpnia. Będzie to 10. edycja wydarzenia, a co za tym idzie drugi już w historii imprezy Finał Mistrzów. Zmierzą się w nim zwycięzcy Pyromagic z ostatnich czterech lat, tj. firmy z Austrii, Belgii, Luksemburga i Szwajcarii.

- W związku z finałem finałów chcemy zaprezentować wielkie widowisko i prawdziwe show. W tym roku ekipy wystrzelą ponad 2 tys. ładunków wysokich – mówi Ryszard Suzdalewicz z firmy „Surex”, która jest organizatorem Pyromagic.

Tak jak w poprzednich edycjach wszystkim uczestnikom zostaną postawione te same warunki techniczne, a jury oceniać będzie zgodność pokazu z tłem muzycznym, użyty materiał i kolorystykę.

- W tym roku zadanym tłem muzycznym jest 2,5-minutowy utwór „Hungarian Dance” Johannesa Brahmsa, po którym ekipy odpalą własne aranżacje – dodaje Suzdalewicz.Klubowe imprezy przy dźwigozaurach

W ramach tegorocznego Pyromagic przygotowano mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Jedną z nowości jest strefa klubowa z beachbarem, którą umieszczono w sferycznych namiotach Freedomes na Łasztowni (tuż przy szczecińskich dźwigozaurach). Można ją odwiedzać od czwartku (10 sierpnia) aż do soboty do późnych godzin nocnych. Od 10:00 do 18:00 w namiotach działać będzie strefa chillout, a wieczorem imprezy rozkręcą lokalni didżeje. Zarówno w czwartek, piątek, jak i sobotę zabawa przy klubowej muzyce potrwa do 02:00 w nocy.

Kolorowe proszki w powietrzu
W tym roku festiwalowi Pyromagic towarzyszy także festiwal Splash of Colors (impreza gościła już na Łasztowni dwa lata temu w ramach Juwenaliów). Kolorowe show zaplanowano w piątek, 11 sierpnia.

- Startujemy na Łasztowni od 15:00 i działamy aż do 21:30. W trakcie wydarzenia powstaną kolorowe i efektowne chmury. Można powiedzieć, że uczestniczący w zabawie ludzie stworzą swoistego rodzaju fajerwerki. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich, również rodzin z dziećmi – mówi Michał Gołębiewski, współorganizator.

W programie radosnego i barwnego festiwalu znalazły się m.in.: wyrzuty kolorowych proszków co 30 minut, bicie rekordu Polski w synchronicznym wyrzucie proszków holi (o godz. 18:00) oraz niezwykle widowiskowe eksplozje kolorów połączone z ciekłym azotem. Zabawę uprzyjemniać będą rodzimi didżeje – Jazzowski oraz dj Gregory. Na zakończenie imprezy od godz. 19:30 usłyszymy popularny w ostatnim czasie duet elektroniczny Bass Astral x Igo. Pochodzący z Krakowa artyści wystąpili w tym roku m.in. na scenie głównej festiwalu Audioriver.Widowiskowe skoki do Odry z Trasy Zamkowej

Z kolei przed sobotnimi pokazami sztucznych ogni odbędzie się druga edycja imprezy Water Show Szczecin, w ramach której będziemy podziwiać spektakularne skoki do Odry z wysokości nawet 27 metrów (tj. high diving).

- Pierwsza edycja Water Show uczyniła Szczecin niekwestionowaną stolicą Polski w high divingu i flyboardingu. Zaowocowało to tym, że w tegorocznym turnieju high divingu w Szczecinie weźmie udział czołówka światowych skoczków, co pod kątem jakości zawodników plasuje nas na trzecim miejscu na świecie. Zawody w Szczecinie wyprzedzają tylko mistrzostwa w Budapeszcie i słynny cykl Red Bull – mówi Grzegorz Kujda, jeden z organizatorów Water Show.

W programie wydarzenia zaplanowano także pełne oszałamiających akrobacji pokazy latania nad wodą na flyboardach, wakeboardach oraz nartach wodnych. Organizatorzy tegorocznego Water Show wzbogacili imprezę o dwie nowe dyscypliny, tj. splash diving, czyli tzw. „skoki na bombę” z wysokości 4 metrów oraz równie widowiskowe skoki na ogromną, dmuchaną „poduszkę katapultę”, tzw. bloba.

- Ta poducha wygląda jak wielka nadmuchiwana kołdra, którą się rozkłada na powierzchni wody. Z jednej strony skacze dwóch akrobatów, dzięki czemu zawodnik z drugiej strony wylatuje w powietrze, czasem na wysokość nawet 12 metrów, robiąc przy tym różnego rodzaju akrobacje – wyjaśnia Kujda.

Przyprawiające o ciarki skoki i pokazy będzie można podziwiać w sobotę (12 sierpnia) już od godz. 10:00. Koniec zaplanowano około 21:00.Muzyczne atrakcje na scenie
Festiwalowi fajerwerków tradycyjnie towarzyszy festiwal muzyczny Szczecin Music Live. To wydarzenie łączące folk, world music, muzykę taneczną i elektronikę, w ramach którego w tym roku zagrają Gooral, Psio Crew, DJ Haris Pilton oraz The Ufoslavians. Artyści wystąpią przed, po oraz w przerwach między pokazami sztucznych ogni.

W piątek i sobotę, 11 i 12 sierpnia, na Wałach Chrobrego będzie można podziwiać także widowiskowe zmagania strażaków z całego świata rywalizujących w zawodach Firefighter Combat Challenge 2017. W programie weekendowych atrakcji znalazły się również zmagania żeglarzy podczas kolejnej edycji prestiżowych regat Polonez Cup Race 2017.